Özlem Gürses izledi ve yazdı: CHP’nin ‘Doğu Masası’ ne yapıyor, bölgede hangi illerde oy sıçraması ve vekil bekliyorlar, Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsü’ çıkışı ve adaylığı nasıl karşılanıyor?

Özlem Gürses(Gaziantep)*

AKP’nin İstanbul Buluşması’nı izledikten sonra, CHP’nin teşkilat ve saha çalışmalarını merak ediyordum. 

20 yıldır iktidarda olan ve devletin tüm imkânlarının gücüyle görkemli bir “Grand Siyaset” anlatan AKP’ye karşı sanki ana muhalefet partisi ne öneriyordu?.. 

En çok da ‘Doğu Masası’nı izlemek istiyordum, yıllardır memleketin doğusunda tabir yerindeyse “esamesi okunmayan” CHP ne yapıyordu? 

Gözümle görmek için kalktım gittim; CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Doğu Masası Yöneticisi ve Parti Meclisi üyesi Devrim Barış Çelik’in davetiyle Gaziantep’teki üye iştirak merasimini izledim. 

 

* * *

Aslında Gaziantep CHP için bitmeyen problemlerle dolu bir kent.

Bir vakitler toplumsal demokratların kalesi bu güçlü sanayi kentinde, CHP Vilayet Örgütü’nde iki yıl boyunca kayyım vardı. 

O yıpratıcı süreç geride kalmış, yeni Vilayet Lideri Neşet Uçar’ın uğraşıyla örgüt toparlanmış, ilçe başkanlıklarına hukukçu yüklü genç takımlar katılmış. Fakat Gaziantep’te Celal Doğan faktörünü de unutmamak gerek. Genel Merkez’in görevlendirmesiyle Celal Doğan yalnızca CHP değil, Altılı Masa’nın tüm örgütleriyle de yakın temas içinde. DEVA Partisi ile görüşüyor, Uygun Parti’ye de dayanak veriyormuş.

Üye iştirak merasiminin yapıldığı salona da alkışlarla girdi, en önden seyretti. Sokakta seçmene soruyorum “Celal Doğan’ın bir tesiri olur mu”, “Kendisi bu kadar yıl sonra da hâlâ bu kentte efsane lider olarak sevilir” diyorlar…

 

* * *

AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir gerginlik çıkarmadan verdiği salon tıklım tıklım dolu.

Oğuz Kaan Salıcı’nın konuşmasının akabinde onlarca bireye parti rozeti takıldı, son altı ay içinde yaklaşık 3 bin yeni üyenin geldiğini anlatıyor Vilayet Lideri Uçar.

Aralarında çok sıkı AKP’liler de varmış, taa Ulusal Nizam Partisi geleneğinden gelenler de.

Salonu dolduranlar ortasında en çok bayanlar ve gençler dikkatimi çekiyor. 

Teşkilattan konuştuğum isimler “Örgütün gençleşmesi için bilhassa çalışıyoruz” diyorlar.

Kadınların yarısından fazlası başörtülü, kimisi çocuğu, kimisi torunları ile gelmiş.

Batı’da CHP seçmeninin reaksiyon gösterdiği Kılıçdaroğlu’nun “başörtüsü” açılımı, Doğu’da kalpleri kazanmış görünüyor…

AKP’nin bir bayan partisi olduğunu yazmıştım, bunu CHP de başarabilir mi?

Göreceğiz… 


* * *

‘Üye İştirak Töreni’ne geçmeden evvel teşkilatlardan sorumlu CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile bir saat sohbet ettim. İki yıl evvel kurulan Doğu Masası’nın nereden nereye geldiğini soruyorum, anlatıyor: “Yüzde 150’lerden 300’lere oy artışı var”

 

“Uzun vakittir bölgede çok düşük oy alıyoruz. Üye sayımız kâfi değildi, örgütlerimiz gereğince güçlü değildi. Örgütsel kapasiteyi arttıralım, oya ve siyasete yansıyacaktır, diye başladık. 

Şimdi üye sayımız artıyor. Örgütlerimiz güçleniyor. Bölgede daha önce öbür siyasi partilerde görev yapmış ya da CHP-SHP geleneğinde siyaset yapmış ancak bir ölçü uzaklaşmış şahıslar, değerli siyasi aktörler de bize katılıyorlar. Hakkari’de eski vilayet başkanlığı yapmış Fehmi Öztunç mesela. AK Parti kurucu üyesi. Öbür isimler de var. 

Bunun sonucunda da partinin oyunda önemli artış görüyoruz birtakım illerde…” 

 – Hangi vilayetlerde artış görünüyor? 

“Doğu Masası vazife bölgesinde 24 vilayet var. Birinci sırada yüzde 325 artışla Batman yer alıyor, yüzde 1,3’ten yüzde 10’un üzerindeyiz…  Onu sırasıyla yüzde 310 artış ile Şırnak, yüzde 200 ile Mardin,  yüzde 165 ile Van, yüzde 155 ile Diyarbakır takip ediyor. 2018’de Van’da MHP’den sonra dördüncü partiydik, şu anda ikinci partiyiz neredeyse… Erzurum’da, Diyarbakır’da vekil çıkartacağız, bunu görüyoruz… Şu anda birçok vilayette kazanacağımız genel seçimden sonraki lokal seçimde adaylık düşünen arkadaşlarımız var, bu çok memnunluk verici bizim için.” 

Sohbetin bu noktasında Doğu Masası’ndan PM Üyesi Nevaf Bilek giriyor araya… Gaziantep’te bilhassa sanayi-iş dünyası temsilcilerinin CHP’yi dikkatle izlediğini aktarıyor. Her toplantıya katılıp, başlarındaki soruları soruyorlar ve daha fazlasını öğrenmek istiyorlarmış.

İyi de ortada daha program yok, diye düşünüyorum, Oğuz Kaan Salıcı merasimdeki konuşmasında vurguluyor: “Altılı Masa’nın hükümet programı tüm detaylarıyla çok yakında açıklanacak… 

* * *

Salonda Oğuz Kaan Salıcı’nın en çok alkış aldığı an, “Katıldığınız parti Atatürk’ün partisi, Ecevit’in partisi, dayanışmanın, özgürlüğün, kardeşliğin partisi… Burada pudracılar yok, burada hırsızlar yok, burası halkın iktidarını kurmak için bir ortaya gelmiş olanların partisi…” dediği anlar… Solumda oturan teşkilat yöneticisi genç bayan avukat bu kelamları alkışlarken, bileğindeki Atatürk dövmesi dikkatimi çekiyor… Sonra bakıyorum, pek çok genç partilide benzeri dövmeler var.


Salıcı’ya soruyorum:

– Ne vaat ediyorsunuz Kürt seçmene, ne anlatıyorsunuz? Cumhur İttifakı “özerklik, federasyon, Apo’ya özgürlük” anlattığınızı argüman ediyor… 

Karnın doyacak diyoruz…  Herkesin birinci önceliği Türkiye’de -Doğu, Güneydoğu’da daha da fazla- iş, aş, iktisat. Gençlerde işsizlik ve yoksulluk yüksek boyutta.

Kürt problemine dair ne diyorsunuz diye sorarsınız; natürel ki Kürt sorunu konuşuluyor, konuşulmaması mümkün mü? Orada bizim duruşumuz çok net. 

– Nasıl net? 

Türkiye’nin birliği, bütünlüğü içinde, demokratik yöntemlerle parlamentoda biz Kürt problemini çözmeye talibiz. Bu hususta siyasi geleneğimiz en çok baş yoran geleneklerden biri, SHP-CHP geleneği. Bu sorun tüm Türkiye’yi kucaklayan bir sorun. Haklar ve özgürlükler temelinde çözülmesi gereken bir sorun.

Kürt sıkıntısıyla ilgili çözümümüzü Edirne’de de, Çankırı’da da anlatırız.

Biz AKP’nin tahlil süreci sırasında itiraz ediyorduk. Diyorduk ki Kürt problemini bu yöntemle çözemezsiniz. 

Biz Kürt sıkıntısını tartışma konusunda çekingen, korkak davranıyor değiliz.

Ama kapalı kapılar gerisinde, bilinmeyen pazarlıklarla çözemezsiniz. Getirin parlamentoya, parlamentoda bütün siyasi partiler çözmeye çalışsın. 

Adalet ve Kalkınma Partisi kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaptı. Biz parlamentoya getirilsin dediğimizde pek kimsenin başına yatmamıştı. Bugün herkes parlamentoda çözülmesi lazım diyor.” 

* * *

Ankara’da erken seçim senaryolarında nisan ayı öne çıkmaya başladı, CHP Genel Merkezi’nde de bu ihtimal konuşuluyormuş, nisan ya da mayıs diyorlar, kimse haziranda bir seçim beklemiyor.

Bu kapsamda sandık ve seçim güvenliği çalışmaları da hızlanmış, Doğu Masası’nın önceliklerinden biri de bu, üye sayısını artırarak sandıkları daha güçlü tutmayı amaçlıyorlar.

CHP Teşkilat Başkanlığı Karadeniz Masası, Orta Anadolu Masası üzere diğer masalar da kurdu, önümüzdeki ay bir de “Karadeniz çıkartması”na hazırlanıyorlar. 

* * *

Doğu Masası’nın çalışmalarını koordine eden ve alanda şahsen çalışan isimlerle konuşuyorum… PM Üyesi, eski vekil ve baro lideri Hakkı Süha Okay’a “HDP kapatılır mı” diye soruyorum…

 Masadaki kimse bunun mümkün olacağını düşünmüyor.

Oğuz Kaan Salıcı net konuşuyor: “AKP HDP’yi kapatmayı düşünürse, bu seçimden çıkamayacağını görmüş demektir…

Doğu ve Güneydoğu’daki 24 vilayette CHP’nin yükselen oyları HDP’den değil, en çok AKP’den geliyormuş.

CHP tahminen de en tertipli araştırmaları bu vilayetler için yaptırıyor, seçmen kırılımında bu geçişi net olarak tespit etmişler.


 * * *

Hatırlayalım, CHP’nin Ortadoğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı projesi kapmasında Erbil’de ve Kerkük’te verdiği fotoğraflar çok konuşulmuştu.

Esad’la bir görüşme olacak mı diye merak ediyorum, Salıcı “İktidara geliriz, Altılı Masa’nın Dışişleri Bakanı ile gideriz artık” diyor. 

– Kim olacak ki sanki o Dışişleri Bakanı? Bakanı değil, fakat Cumhurbaşkanı’nı soruyorum. Doğu Masası’nın çalışmalarında alanda kimin ismi var aday olarak? 

Oğuz Beyefendi “Bizim gönlümüzün adayı Sayın Genel Başkanımızdır” diyor, ısrar ediyorum, “Ben seçmenin gönlünde kim var, onu merak ediyorum… Ekrem İmamoğlu kendi isminin bölgede güçlü olduğuna tekraren vurgu yapmıştı, o denli mi?” 

Bir yanıt alamıyorum… 

Ama üye iştirak merasiminin yapıldığı salondaki durum bir ipucu veriyor, Kılıçdaroğlu’nun dev posterleri orada, birlikte çalınan söylenen müziklerde da tekrar onun ismi var.

Gaziantep çarşısında kısa bir yürüyüş yapıyorum, konuştuklarım “Biz Kemal Bey’e güveniyoruz, o bizi anlar, bizim düşüncelerimizi bilir” diyorlar. 

Uçağımı beklerken yazıma bir görüntü eklemek için salonda kaydettiğim imgeleri izliyorum, kulağımda şu müzik:

Hak, hukuk, adalet, ruhunda asalet, gençler sana emanet,

hem pak hem de dürüst bir insanoğlu, yürüyor iktidara Kılıçdaroğlu…

Özlem Gürses, Erdoğan’ın İstanbul Buluşması’nı izledi; tribünlerdeki AKP’liler Erdoğan ve Bahçeli için ne düşünüyor, artırımlardan kimi sorumlu tutuyor, tahlili nerede görüyor?

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir