Hatay’da ağzına silahla ateş edilen köpek yaşam mücadelesi veriyor!

Hatay’da kimliği bilinmeyen kişi yahut şahıslar tarafından ağzına ateş edilmesi sonucu yaralanan köpek, öğretmen ve lokal hayvan müdafaa gönüllüsü Fatma Yalım’ın uğraşlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Lisanı kopan köpek tedavi altına alınırken, şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Kisecik Mahallesi’nde bir sokak köpeği kimliği bilinmeyen kişi yahut bireyler tarafından ağzına tüfek ile ateş edilmesi sonrasında yaralandı. Mahallelinin fark edip bilgi verdiği, sokak hayvanlarını sistemli olarak besleyen Fatma Yalım, yaralı köpeği veterinere götürdü. Köpeğin lisanının koptuğu, ağzının içerisinde müdahale edilemeyecek durumda saçmaların bulunduğu tespit edildi.

Hayati tehlikesi devam ediyor 

Yaralı köpeği çabucak veterinere getirdiğini belirten Yalım, “Ben orada değildim, ancak bizim besleme yaptığımız çocukları tanıyan vazifeliler beni aradılar. Ben gittiğimde ağzından kanlar gelir halde hareketsiz yatıyordu. Alıp çabucak veteriner kliniğine getirdik. Burada yapılan birinci müdahale ve röntgenlerde ağzından silah sokularak ateşlendiği ortaya çıktı. Hayati tehlikesi devam ediyor zira ateşleme sırasında lisanını koparmış, çok az bir kısmı kalmış, boğazı yara halinde beslenemiyor, su içemiyor, damar yolu, burun sondası ile beslenmeye çalışıyor. Önemli kritik 15 günlük bir süreç var, bu mühletin sonun daha belirli olacak” dedi.

Bunu yapan kişi yahut bireylerin bir an evvel bulunup cezasını çekmesini isteyen Yalım, “Gerekli resmi kurumlara şikayetimizi yaptık, jandarma inceleme, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü de soruşturma başlattı. Soruşturma devam ediyor. Biz bu caniliği yapan şahsın öteki bir canlıya yapmayacağını bilemeyiz. Bu şahsın yahut şahısların yakalanıp gerekli cezaya çarptırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yalım, köpeğin kopan lisanının kalan kısmının dikildiğini, ağzının içindeki saçmalara müdahale edilemediğini ve hayatta kalması halinde bir daha olağan beslenme yapamayacağını, hatta su bile içemeyeceğini kelamlarına ekledi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir