New York’ta Türk kadına saldırı: Emine Yılmaz Özsoy tren raylarına itildi

Genç bayanı tren raylarına iterek yaralanmasına neden olan saldırgan Kamal Samrade tutuklandı.

Bilmediği bir kişi tarafından metro yaklaşırken raylara itildi, ağır yaralandı. New York kentinde yaşanan olay, hem ABD’nin hem Türkiye’nin gündemine oturdu.
Olayda yaralanan Emine Yılmaz Özsoy’un durumu kritik.

Türkiye’den New York’a göç eden 35 yaşındaki illüstratör ve dizayncı Özsoy, Manhattan metrosunda atağa uğradı. Özsoy, Kamal Semrade isimli saldırgan tarafından hareket halindeki metronun raylarına itildi. Özsöy ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Hastanede 12 saatlik bir ameliyat geçiren Özsoy’un durumunun kritik olduğu bildirildi. Omurgasındaki kırıklar ve başındaki kesikler nedeniyle sıkıntı bir ameliyat geçirdiği öğrenildi. Yakınları felç kalma riski olan Özsoy için internet üzerinden bağış kampanyası başlattı.

Genç bayanı tren raylarına iterek yaralanmasına neden olan saldırgan Samrade’nin tutuklandığı öğrenildi. Samrade ile Özsoy ortasında rastgele bir temas olmadığı açıklandı ve hücumun nedensiz olduğu açıklandı.

“Cinayete teşebbüs” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan Samrade’nin kefaletsiz tutuklu yargılanmasına karar verildi.

New York’ta son yıllarda metro istasyonlarında artan ataklar nedeniyle yetkililer, metrolarda polis memurlarının görevlendirilmesine karar vermişti.

Özsoy, 2017 yılında eşiyle birlikte New York’a taşınmadan evvel Türk basınında sayfa dizayncısı olarak vazife yapıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştiğinden beri bir yandan garsonluk yapıyor, bir yandan da tasarım mesleğinde ilerlemeye çalışıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir