New York borsası düşüşle açıldı

Amerika borsasında Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde kıymet kaybetti ve yüzde 0,69 azalarak 31.364,70 puana geriledi.

SP 500 endeksi yüzde 0,81 azalışla 3.947,80 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 kayıpla 11.685,27 puana indi.

Dünya genelinde devam eden enflasyon ve resesyon kaygıları varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürürken Amerikan borsasında endeksler, Fed Lideri Powell’ın açıklamaları ve ECB’nin tarihi faiz artırımının akabinde yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

Powell, Cato Enstitüsü’nün 40. Yıllık Para Konferansı’nda yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye güçlü bir halde bağlı olduklarını yineledi.

Tarihi faiz artışı

Fed’in güçlü bir biçimde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Powell, “İş bitene kadar devam etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yüksek enflasyon karşısında siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50’ye çıkararak tarihi faiz artışına gitti.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 3 Eylül ile biten haftada evvelki haftaya kıyasla 6 bin kişi azalarak 222 bine düştü.

Piyasa beklentilerinin bilakis gerilemeye devam eden işsizlik maaşı müracaatları üç ayın en düşük düzeyine indi. Analistler, işsizlik maaşı müracaatlarındaki düşüşün belgisiz bir ekonomik görünüme karşın iş gücü talebinin güçlü kaldığını gösterdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir