İran’da, muhalif gazeteci Rıza Hakikatnejad’ın cenazesinin kaçırıldığı iddia edildi

ABD takviyeli ve Prag merkezli Radyo Ferda internet sitesine nazaran, Hakikatnejad’ın cenazesi, sabah saatlerinde havalimanına intikali sonrasında İhtilal Muhafızları Ordusu’na bağlı istihbarat elemanları tarafından kaçırıldı.

Haberde, cenazenin nereye götürüldüğünün bilinmediği belirtildi.

13 Eylül’de Tahran’da gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin mevti ülkede ve dünyada protestolara yol açtı. 

Hakikatnejad’ın, memleketi Fars Eyaleti’ne bağlı Dejkord Köyü’nde yarın defnedilmesi için gerekli müsaadelerin evvelden alındığı söz ediliyor.

Radyo Ferda’da çalışan 45 yaşındaki rejim karşısı İranlı gazeteci Hakikatnejad, birkaç ay evvel kansere yakalanmış ve Almanya’da tedavi gördüğü hastanede 20 Ekim’de hayatını kaybetmişti.

MAHSA AMİNİ’NİN ÖLÜMÜ

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında başlayan şovlar, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İran devlet televizyonu, şovlar sırasında ortalarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir