Mehmet Şimşek: Dönmem çünkü ekonomiyi bana bırakmaz

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçen ay Erdoğan’la tesis açılışına katılması siyasi kulislerde farklı yorumlara neden olmuştu. Şimşek’in Erdoğan’la yan yana fotoğrafı için “Ben istemedim” dediği sav edildi.

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine nazaran; Şimşek, 16 Aralık 2022’de Güç Bakanlığı’nın düzenlediği “Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Törenine” katıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte kurdele kesti. Erdoğan’ı karşılama merasiminde de bulunan Şimşek’in yıllar sonra Erdoğan’la fotoğraf vermesi, akıllara, “Nurettin Nebati’nin yerine Şimşek mi geliyor?” sorusunu getirdi. Şimşek ise “Dönmem. Fakat bana bir vazife verilse bile bana bırakmaz, dönmemin bir manası olmaz” dedi.

Şimşek’in, Erdoğan’la yan yana açılış yaptığı ve protokolde ön sırada yer aldığı fotoğraf için yakın etrafına “Ben istemedim, adamları (Erdoğan’ı kastediyor) ayarladı” dediği öğrenildi. Dolar ve faiz artışlarının yaşanan ekonomik külfetleri açıklamaya yetmeyeceğini savunan Şimşek, “Büyük tsunami geliyor. Dünyada birçok ülke parayı, yatırımı çekiyor. Bizde o denli bir durum kelam konusu değil” dedi.

Enflasyonun ineceği tezlerine katılmadığını da belirten Şimşek, iktidarın iktisat siyasetini ise şöyle kıymetlendirdi: “Sürekli para basılıyor, hala de basılacak üzere görünüyor. Bu türlü enflasyon mu düşer? BİM’e, A-101‘e baskı yapmakla, ‘Fiyatları indirin, artırım yapmayın’ demekle enflasyon düşmez. Bildiğim bir marketin kar marjı yalnızca yüzde 4. Nereye kadar ‘Zam yapmayın’ diyebilirsiniz.”

Şimşek, tekrar iktisadın başına geleceği yahut diğer bir vazife alacağı istikametindeki yorumlara da şu karşılığı verdi: “Dönmem. Lakin bana bir vazife verilse bile (Erdoğan’ı kastediyor) bana bırakmaz, bırakamaz. O yüzden dönmemin bir manası olmaz.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir