Malatya’da bir günde 20 yangın çıktı

Malatya’da, çok sıcaklar nedeniyle kent genelinde bugün 20 yangın çıktı. Yangınlar, itfaiye gruplarının müdahalesiyle söndürüldü.

Kentte hava sıcaklıklarının artması ile birlikte kırsal mahallelerde yangınlar çıktı. Sabah saatlerinde Doğanyol ilçesine bağlı Konurtay Mahallesi’nde otluk alanda çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette büyüdü.

Bahçelere sıçrayan yangında kullanılmayan 2 konut kullanılamaz hale geldi. Kent genelinde yaşanan çok sıcaklıkların neden olduğu 20’ye yakın bahçe ve örtü yangını da takımlar tarafından söndürüldü.

“SABAH 08.00 İTİBARİYLE ŞU ANA KADAR 20 YANGIN”

Malatya İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

* “İçinde bulunduğumuz hafta boyunca sıcaklık pahaları mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Bu da örtü yangınlarında önemli bir artışa neden olmaktadır. Bugün çıkan rüzgarın tesiriyle de yangın sayılarında önemli oranda artış yaşanmakta.

* Güneş ışınları, kuru otların tutuşmasını kolaylaştırmaktadır, ayrıyeten araç içerisinden atılan sönmemiş sigara izmaritleri, tabiata bırakılan cam şişe atıkları insan eliyle yangın çıkaran sebepler ortasındadır.

* Bu mevzularda vatandaşlarımızın daha hassas davranmaları ve süratli müdahalenin olabilmesi ve yangının büyümeden denetim altına alınması için 112 acil davet merkezine bildirmeleri ehemmiyet arz etmektedir.

* Küçük kıvılcımlar yılların emeğini, küle çevirmesine toplum olarak müsaade vermeyelim. Tabi yangınların yanı sıra trafik kazaları üzere öteki kurtarma olaylarına da devam etmekteyiz.

* Sabah 08.00 prestiji ile şu ana kadar; 20 yangın, 3 Trafik Kazası ve 4 kurtarma olayı olmuştur. Bizler Malatya Büyükşehir Belediye İtfaiyesi olarak 7 gün 24 saat, 19 farklı noktada vazife yapmaktayız.

* Bugün harikulâde bir yoğunluk olduğundan ve yangınlar çabucak hemen birebir saatte başladığından istirahat halinde olan çalışma arkadaşlarımızı da vazifeye çağırdık.” DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir