Kartal Belediyesi’nin ‘Uluslararası Halk Oyunları Festivali’ Başladı

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Halk Oyunları Festivali” vatandaşların katıldığı yürüyüş ile dün başladı.

Kartal Belediyesi, “Kültür ve Sanatla Yükselen Kartal” sloganıyla ilçedeki kültürel zenginliklerin memleketler arası alanda tanıtımını sağlamak emeliyle bu yıl birinci defa “Uluslararası Halk Oyunları Festivali” düzenliyor. Festival, Kartallıların katıldığı yürüyüşle dün başladı. Farklı kültürleri bir ortaya getiren kortej yürüyüşü Kartal Meydanı’nda son buldu. Saat 20.30’da Kartal Meydanı’na kurulan dev sahnede iştirakçi ülkeler şov yaptı. Gökhan Yüksel şenliğin açılış konuşmasında, şunları söyledi:

“Kıymetli komşularım, sevgili büyük ailem. Akşam 19.00’da Kartallı Kazım Meydanı’ndaki yürüyüşle başlayan Halk Oyunları Şenliği’ne hepiniz güzel geldiniz. 1970’li yıllardan bu yana bazen orta verilmiş olsa da aslında folklorun ateşinin Kartal’da yandığını birçok Kartallı bilir. Hasebiyle, ‘Uluslararası Halk Oyunları Şenliği’nin 2022 yılında da tekrar hayata geçiyor olması bizim için çok kıymetli ve çok gurur verici. Güç günlerden geçiyoruz. Bu güç günlerden geçerken kültür-sanat inanın ilaç üzere geliyor. Çabucak yanı başımızda Ukrayna-Rusya’yı daima birlikte takip ettik. O zulmü, o gözyaşını bir arada gördük. Lakin burada bugün Hırvatistanlı konuklarımız Türkçe bir müzik söyleyebiliyor. Kültür-sanatın bu etkileşimi, dostluğu ve kardeşliği var. Barışı en kolay yakalayabildiğimiz kültür-sanat faaliyetleri Kartal’da her vakit devam edecek. Biz inadına kültür-sanat, inadına kardeşlik, inadına dostluk diyeceğiz. Bütün emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, halk oyunları takımlarına ve konuklarımıza teşekkür ediyorum.”

Yüksel’in konuşmasının akabinde çeşitli ülkelerden gelen kümeler sırayla sahne aldı. Türkiye’den Akçaabat Işıklar Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği, Doğu Karadenizliler Kültür Derneği, Agon Dans, Kartal Turizm Folklor Derneği, Kartal Folklor ve Gençlik ve Spor Derneği, Romanya’dan Ansamblul Pro Datina, Kırgızistan’dan Kambarkan, Kuzey Makedonya’dan CAS vilayetinden, Hırvatistan’dan Folk EnsembleTena, KKTC’den Folk-Der Folk DanceGroup, Mısır’dan El Shams Bale Kümesi ve Sırbistan’dan Akademik Folklor Topluluğu SvetozarMarcovic ve Gürcistan’dan Acara Halk Dansları Devlet Topluluğu Khorumi şenliğin birinci gününde şov yapan takımlar oldu.

Festival, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne dek Kartal’ın çeşitli noktalarında devam edecek.

Kaynak: ANKA / Lokal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir