Mahkeme kararını verdi: Neşet Ertaş filmi vizyona girmeyecek

Sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” sineması hakkında açılan davada karar çıktı. Sinemanın, Ertaş ailesinin müsaadesi alınmadan çekildiği savı üzerine açılan davada, mahkeme sinemanın vizyona girmemesi tarafında karar aldı.

Ailenin avukatı Uğur Çapkın, yayınlanmasına iki gün kala iptal kararı alınan sinema hakkında şunları söyledi:

“Mahkemelerden biri haklılığımızı nihayet gördü ve önlem kararı verdi. Sinema vizyona girmeyecek. Cuma günü başka belgeden da karar bekliyoruz” dedi.

Filmin vizyona girmemesi ile ilgili açılan davalardan birisi de 16 Aralık Cuma günü görülecek.

Ertaş’ın ailesi, direktörlüğünü Ömer Faruk Sorak’ın, yapımcılığını ise Mustafa Uslu’nun üstlendiği sinema hakkında açıklama yapmış ve şu tabirleri kullanmıştı:

Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken tekraren bu cins teklifler gelmesine karşın, kendisi ile ilgili yalnızca belgesel yapılmasına istek göstermiş, sinema sineması konusuna asla müsaade etmemiştir. Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve değerle belirtmek isteriz ki, bu konuda bizlerden rastgele bir müsaade yahut muvafakat alınmamıştır. Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz sinema çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata büsbütün ters olduğu açıkça ortadadır.”

Kararın akabinde bir televizyon programına konuşan üretimci Mustafa Uslu, “biz büyük usta Neşet Ertaş’ı asla incitecek bir şey yapmadık. Ben esasen bu kitabın haklarını almıştım, aileyle görüşme nedenim de gönülleri almak istememdi. Alınan mahkeme kararı ile sinemaya önlem konuldu. Yani sinemamız bugün itibariyle sansüre uğradı” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir