Kuzey Kore’den ABD-Güney Kore’ye tepki

ABD Lideri Joe Biden ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’un Washington’da gerçekleştirdiği ikili dorukta Kuzey Kore’ye karşı savunma iş birliğini artırma kararı almasına Pyongyang cephesinden birinci reaksiyon geldi. Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi ve Kore Personel Partisi Merkez Komitesi Lider Yardımcısı Kim Yo Jong yaptığı yazılı açıklamada, tepede imzalanan Washington Deklarasyonu’nu “ABD’nin uydurması” olarak nitelendirdi. Deklarasyonun düşmanca ve saldırganca hareket iradesini yansıttığını, Kuzeydoğu Asya ile tüm dünyanın barış ve güvenliğinin daha önemli bir tehlikeye maruz kalmasına neden olacağını savunan Kim, deklarasyon için “Asla beğenilen karşılanamayacak bir davranış” tabirini kullandı.

SERT SÖZLERLE MAKSAT ALDI

ABD’nin bölgedeki artan askeri faaliyetlerinin ülkesini daha kararlı adımlar atmaya mecbur bıraktığını argüman eden Kim Yo Jong, ABD Lideri Joe Biden’ı işaret ederek, “Görmezden gelemeyeceğimiz bir öteki konu ise düşman devletin en büyük yöneticisinin şahsen ve resmi olarak ‘rejimin sonu’ sözünü dünyanın gözü önünde kullanmış olmasıdır. Bunu basitçe adamın bunaklığı olarak mı değerlendireceğiz? ABD’nin güvenliği ve geleceği için sorumluluk almaya hiç muktedir olmayan, misyon müddetinin kalan 2 yılı bile ona çok gelen, geleceği olmayan yaşlı bir adamın saçma sapan bir kelamı olarak okunabilir” sözlerini kullandı.

BİR SEFER DAHA İKNA OLDUK

ABD ve Güney Kore’nin boş hayalinin bundan bu türlü daha güçlü bir direnç ile karşı karşıya kalacağını belirten Kim, nükleer savaş caydırıcılığının güçlendirilmesinin gerektiğine bir sefer daha ikna olduklarını vurguladı. Kim, Kuzey Kore’nin kendini savunma hakkının, düşmanın nükleer savaş tatbikatları ve Kore Yarımadası’nın yakınlarına yerleştireceği nükleer varlıklarla hakikat orantılı olarak kullanılacağını kaydetti.

KRİTİK ZİRVE

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, resmi ziyarette bulunduğu Washington’da ABD Lideri Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmiş, ikili tarafından imzalanan Washington Deklarasyonu’nda ABD donanmasının Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı Kore Yarımadası’ndaki görünürlüğünün artacağı tabir edilmişti. Başkanlar Kuzey Kore’ye karşı “genişletilmiş caydırıcılık” siyasetini güçlendirme konusunda mutabık kalmıştı.

Biden, “Kuzey Kore’nin ABD’ye, müttefiklerine yahut ortaklarına karşı olası nükleer saldırısı kabul edilemez ve bu, bu türlü bir harekette bulunan hangi rejim olursa olsun, o rejimin sonu olacaktır” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir