KTO’da madenciler sorun ve taleplerini Vekil Özsoy ile Cıngı’ya iletti

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Ticaret Odası (KTO) 24. Madencilik Dalı Firmaları Meslek Komitesi istişare toplantısı; AK Parti Kayseri Milletvekilleri Sayın Bayar Özsoy, Dr. Murat Cahid Cıngı, KTO Lideri Ömer Gülsoy, İdare Heyeti Üyesi Latif Başkal, komite üyeleri ve maden firmaları sahiplerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Lider Gülsoy, “Madencilik kesimimiz kent ve ülke iktisadında çok değerli bir yere sahip. Bu sebeple kesim temsilcilerimizi ve komite üyelerimizi AK Parti Kayseri Milletvekillerimiz Sayın Bayar Özsoy ve Dr. Murat Cahid Cıngı ile buluşturduk. Kesimlerinde yaşadıkları ezaları ve taleplerini lisana getirme fırsatı buldular. Sn. Vekillerimize toplantıya iştiraklerinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda komite üyeleri ve kesim temsilcileri yaşadıkları problemleri ve taleplerini ise şu halde sıraladı:

-ÇED Raporu müsaade sürecinde kurumların ve maliyetlerin düşürülmesi,

-Mera müsaade mühletinin uzun sürmesi, (Arama-sondaj safhasında 5-6 ay; üretim safhasında ise 1,5 yıl üzeri sürmektedir.)

-Orman müsaade bedellerinin yüksek olması, hem maliyet hem vakit yükü getirmesi.

-Maden Kanunu işletmeye geçiş evresinde 7. Husus müsaadelerinin tamamlanması için verilen 3 yıllık sürecin çok az kalması,

-Firmaların müsaade müracaatlarının her seferinde Cumhurbaşkanlığına sorulması,

-Ruhsat işletme müsaadesi alındıktan sonra arazi mülkiyet durumunun değişmesi (hazineden meraya yahut ormana geçişler) arazi mülkiyet müsaadesi ruhsat iptal ve terk edilene kadar alınmaması,

-İşletmelerde iş güvenliği ile ilgili kontrollerin tek elden toplanması, (MAPEG, Çalışma Bakanlığı ve Ferdi Kaza Sigortası kurumları tarafından farklı vakitlerde denetlenmektedir. Her bir kurumun isteği birbirinden farklı olmaktadır.)

-MAPEG ruhsat garantisi, (Ruhsat harcı 6. Aya kadar yatırılmadığında iptal edilebiliyor yahut 7. Husus müsaadeleri dışına çıkıldığında ağır yaptırım ve cezalar bulunmaktadır.)

-Yıllık 1.000.000 ton üreten,500-1000 kişi çalışan ocaklar ile10.000 ton üreten 15-20 kişi çalışan ocaklarda birebir mevzuatlara natürel tutulması,

– Yetişmiş eleman badiresi. (Sektörde mühendis ve personel bulmakta badire yaşanıyor.)

-Özel mülkiyete bahis toprakların kamulaştırılma süreçlerinin 5 ila 10 yıl üzere uzun sürmesi, rezervi belirlenmiş, yatırım kararı alınmış maden projeleri faaliyete geçirilememesi,

-Ruhsat zaman, rödövans, arama ve işletme ruhsatı, işletme müsaadesi v.b. süreçlere müsaade verilip verilmeyeceğinin ve ne kadar müddette müsaade verileceğinin bilinmemesi, Bölüme yeni teşebbüsçüler ve yatırımcıların uzak durması, Tıpkı münasebet ile ruhsat güvenliğinin sekteye uğraması.

-Krom zenginleştirmesi fizikî ayrıştırma ile yapılıp, rastgele bir kimyasalla karıştırılmıyor olmasına karşın atıkların altına geçirimsiz depolama istenmesi,

– Maden Ocaklarına giden yollar üzerinde yer alan köylerin halkı ile yaşanan meseleler,

Toplantıda bölüm temsilcilerini de tek tek dinleyerek sorun ve taleplerini not alan AK Parti Kayseri Milletvekilleri Sayın Bayar Özsoy ile Dr. Murat Cahid Cıngı, Madencilerimizin badirelerini çözmek için tahlil noktasında çaba edeceğini belirtti.

Toplantıda ayrıyeten bazalt üreticileri, Kayseri bazaltının çok tanınan olduğunu söz ederek kurulacak olan 4. OSB’den yer istediklerini, üretimde Türkiye birincisi olduklarını ve bazaltı marka haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir