Kasaplarda veresiye dönemi: Yurttaş et parasını 2-3 ayda ödüyor

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Mamak Merkez Çarşı’da esnaf ve yurttaşların sıkıntılarını dinledi.

Bir kasap, Levent Gök’ün girdi maliyetlerinin geçen yıla nazaran farkını sorması üzerine; “Geçen sene ile bu sene ortasında çok fark var. Kiradan tut elektrikten, doğal gazdan tut da yalnızca dükkan ile bitmiyor ki. Çocuklar okuyor. Hepsinin kendine nazaran bir masrafı var. Ben mesela emekliyim. Emekli oldum, 4 bin lira maaşım var. 4 bin lira maaş verse ne olur, vermese ne olur” dedi.

Levent Gök’ün vatandaşın alım gücünün nasıl olduğunu sorması üzerine esnaf şunları söyledi:

“Mahalle kasabı olduğumuz için, veresiyemiz de var. Lakin veresiye ödemeleri zahmetli. Hepsinin yükü bizde. Ödeyemiyorlar. Bir aylık şeyi; iki ayda, üç ayda ödüyor. Sonuçta bu et parası. 300 liralık, 500 liralık et parasını iki taksitle ödüyormuş gibi… Yahut halıcıya, mobilyacıya ödüyormuş üzere ödüyorsa varın gerisini siz düşünün”

Gök’ün, “Yani artık eti taksitle ödüyor, yumurtayı taksitle ödüyor” dedi. Kasap ise, “Veya karttan çektiriyor. 1000 lira borcu varsa 600’ü çektiriyor, 400’ü içeride kalıyor. Düşünün. O duruma gelmişiz” diye konuştu.

Elindeki iki alışveriş torbasını gösteren bir vatandaş, “Hepsi 500 lira tuttu. Aldığım maaşı sorarsan, 6 bin lira. Geçinebilirsen geçin. 30 sene devlete çalıştık. Onun hakkı oymuş” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir