Çocuklarda süper enfeksiyona dikkat

Son vakitlerde nezle ve grip olaylarında artış yaşandığına dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Kalaycık Ertugay, “Her iki hastalığa da bir mühlet sonra bakteriyel bir enfeksiyon da eklenebiliyor’’ dedi ve harika enfeksiyon olarak isimlendirilen bu durumla ilgili değerli bilgiler verdi.

Soğuk algınlığı, grip, nezle üzere virüs kaynaklı enfeksiyonların arttığı bir mevsimdeyiz. Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte grip evvel çocuklarda, akabinde da yetişkinlerde görülmeye başladı. Kulak Burun Boğaz kısmından Doç. Dr. Çiğdem Kalaycık Ertugay, grip ve nezlenin yanı sıra daha çok çocuklarda görülen ve virüsle bakteriyel enfeksiyonun birleşimi olan ‘’süper enfeksiyon”la ilgili şu bilgileri paylaştı…

Çiğdem Kalaycık Ertugay

Grip bu yıl neden pik yaptı?

Geçen yıl bu mevsimde pandemiden korunma maksatlı bilhassa maske olmak üzere birçok hijyen kuralı uygulanmaktaydı ve bu sayede rhinovirüs, parainfluenza, influenza üzere virüslerin yol açtığı hastalıklar daha az görülmüştü. Yani maske, dezenfektan ve toplumsal izolasyon ile hem gripten hem de coronavirüsten korunduk lakin virüslere karşı bağışıklığımız da azaldı. Bu yüzden de son devirde geçirilen soğuk algınlığı şikayetleri şiddetli kas ağrısı ve halsizlik yaparak daha ağır seyretmektedir.

Covid-19 olabilir mi?

Hastaların büyük bir kısmının coronavirüs dışı üst teneffüs yolu enfeksiyonu yapan virüs kaynaklı görüldüğü söylenebilir, lakin hastalığın coronavirüse mi yoksa coronavirüs dışı bir virüse mi bağlı olduğunu belirlemek için test yapmak kaide. Unutmayalım ki bu hasta bireyler bebekler, yaşlılar ve kronik hastalığı olan bireyler için risk taşımakta ve yalnızca muayene bulgusuna dayanarak coronavirüs olup olmadığımızı belirlemek neredeyse imkansız.

Bağışıklığımızı nasıl güçlendirelim?

En değerli 3 parametre sağlıklı beslenme, nizamlı ve kaliteli uyku, sistemli spordur. Günümüzde hem çocukların hem de erişkinlerin hazır ve paketlenmiş besinler ile beslenmesi epeyce yaygın. Halbuki bedeni koruyan bariyerleri güçlendirmek için gün içerisinde bol sıvı alınması, daha çok zerzevat meyve yüklü ve konut imali yemeklerle beslenmenin ehemmiyeti ön plana çıkmaktadır.

Maske takmaya devam etmeli miyiz?

Özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takılması hala kıymetli olmasına rağmen tüm dünyadaki pandemi yorgunluğunun tesiri ile bunun, günümüz pratiğinde çok uygulanabilir görünmemekte… Fakat, pandemi öncesi Japonya örneğini verecek olursak burada metroda maskeli insan görmek evvelce de hiç şaşırtan değildi; zira hasta olan her birey toplu taşıma üzere yerlerde maskeli gezerdi. Münasebetiyle; en azından üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayeti olan bireylerin bilhassa toplu taşıma, hastane, okul üzere kalabalık yerlerde ve asansör üzere küçük kapalı ortamlarda maske takması hayli kıymetli. Şunu unutmayalım; hasta olan bireyin maske takmadığı sürece bulaş riski mevcuttur.

Grip deyip de geçmeyin!

Son günlerde hastaların birçoklarında öncelikle boğaz ağrısı şikâyeti başlamakta, buna burun akıntısı ve tıkanıklığı ve de ilerleyen günlerde öksürük ve ses kısıklığı gibisi şikayetler eklenmektedir. Lakin bilhassa alerjik bireylerde şikayetler hafif burun akıntısı ve hapşırık ile başlamakta hasebiyle alerjik nezle üzere hastalıklarla karışmaktadır. Şayet hastanın burun akıntısı ve hapşırık şikayetlerine ek olarak kırgınlık, halsizlik ve uyku hali üzere şikayetleri de mevcutsa bir kulak burun boğaz tabibine başvurması önerilir. Ayrıyeten; hastalığın 1 haftadan daha uzun sürmesi, burun akıntısı renginin yeşile dönmesi, balgamlı öksürük, yüzde basınç hissi ve baş ağrısı üzere şikayetlerin olması mevcut hastalığa ek olarak bakteriyel bir üstün enfeksiyonun başladığı manasına gelmektedir. Bu türlü bir durumda tedaviye antibiyotik de eklenmesi gerekebilir. Bilhassa bunun gibisi şikayetleri olan hastaların bir kulak burun boğaz tabibine başvurması ve tam bir muayene yapılarak tedavisine başlanması, enfeksiyonun daha da ilerleyerek bir akciğer enfeksiyonuna dönmemesi açısından epey kıymetlidir.

Aileler risk altında

Yaz itibariyle pandemi kurallarının gevşemesi, çokça ve sık yapılan seyahatlerin başlaması, okulların açılmasıyla birlikte bulaşıcı enfeksiyonlarda bilindik taşıyıcı olan çocuklarımızın kapalı ortamlarda maskesiz bulunması üzere nedenlerle neredeyse hepsinde üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayetleri var. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve öksürük gibisi şikayetler mevcut. Alışılmış onların enfeksiyonları konuta taşımasıyla birlikte sırayla tüm aile bireyleri de benzeri şikayetlerle hastaneye başvurmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir