Japonya’dan Kripto Para Düzenleme Hamlesi: Tarih Verildi!

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ve Ekonomi Bakanlığı yeni bir kripto para düzenlemesine hazırlanıyor. Buna göre iki kuruluş, 2023’ten itibaren kripto şirketleri için kurumlar vergisini gözden geçirecek. Olay, Japonya’daki kripto şirketlerini olumsuz etkileyen kuralların değişeceği yönünde yorumlanıyor.

Japonya’dan yeni kripto para düzenlemesi

Japon hükümeti, 2023’ten itibaren şirketler için kripto vergi kurallarını gözden geçirmeye başlayacağını duyurdu. Yerel medya kuruluşlarının haberine göre, Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) ve Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) düzenlemeyi ortak yürütecek. Buna göre düzenleyiciler, “Yeni başlayanları desteklemek amacıyla” kripto kullanan işletmelere vergilerin nasıl uygulanacağını gözden geçirecek. Rapor ayrıca, token çıkararak fon toplayan projeleri de mercek altına alıyor.

Düzenleyiciler, yeni sistemde kripto şirketlerinin neye göre vergilendirileceği hakkında konuşuyor. Buna göre, kripto şirketleri yalnızca satışlardan kâr elde edildiğinde vergi sorumluluğuna sahip olacak. Yalnızca kâra bağlı olduğu için bu, ülkedeki kripto startup’larını destekleyecek gibi duruyor. Düzenleyiciler de bunu onaylıyor. Yeni başlayan kripto şirketlerinin büyümesini engellemek istemediklerini ve onları Japonya’da çalışmaktan caydırmayacaklarını söylüyor.

Kripto şirketleri Japonya’dan çıkıyor

Raporda, kripto işletmelerinin Japonya gibi yerlere taşındığını belirten Rakuten Grup Başkanı Hiroshi Mikitani’den alıntı yapılıyor. Mikitani, hükümetin son hamlesini destekliyor, çünkü Japonya’da iş kurmak aptalca. Ona göre, birçok kripto şirketi, daha uygun düzenlemeler nedeniyle Singapur ve BAE gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. Liberal Demokrat Parti üyesi Taira Masaaki de Twitter’da bir duyuru yayınladı ve şirketlerin ülkeyi terk ettiğini kabul etti. Masaaki kendisini “Web3 Proje Ekibi Başkanı” olarak adlandırıyor.

Japonya’daki kripto savunucuları, Mikitani’nin bahsettiği yetenek göçünü durdurmak için Temmuz 2022’de vergi indirimleri çağrısı yaptı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Japonya, şu anda kripto para birimlerine %30 kurumlar vergisi uyguluyor. Uzmanlar, bunun ülkede beyin göçüne yol açacağına inanıyorlar. Bu değişiklikler için çağrıda bulunanlar da Japonya’nın iş yapmak için kolay bir yer olmadığını söylüyor. 2023’teki yeni düzenleme, bunun önüne geçmek amacıyla hazırlanacak gibi duruyor.

Kripto para şirketleri, vergilerin düşürülmesini istiyor

Japonya’daki kripto grupları da, %20’lik bir vergi oranı talep eden “2023 yılı vergi reformu talebini” yayınladı. Bu gruplar, ülkedeki kripto düzenlemesinde çeşitli sorunlar tespit etti. Bunlar, sistem içinde tutarlılık eksikliği, bir Web 3.0 varlığı oluşturma ihtiyacı ve vergi beyannamelerinin kolaylaştırılmasıydı.

Japonya’nın METI şirketi, bu çabayı daha iyi organize etmek için bir web3 politika teklifi oluşturdu. Bununla birlikte, ülkenin en büyük bankalarından biri olan Sumitomo Mitsui Banking Corporation da NFT’lere ve Web3’e giriş yapacağını duyurdu. Diğer, Japon güven bankaları da bu yıl kripto varlıklarını yönetmek için onay aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir