Fırlatma için geri sayım başladı! NASA Ay’a tekrar insan gönderiyor

NASA, 29 Ağustos Pazartesi günü Florida’da yeni jenerasyon mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Kapsül ve roketin birleşimi SLS-Orion uzay aracının, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılması, Ay’ın etrafında 6 haftalık Artemis 1 test uçuşundan sonra Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

NASA, Artemis programıyla, 1960’lar ile 1970’lerde hayata geçirdiği Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir sefer daha elde etmeyi amaçlıyor. 

Uçuş, astronotları taşımaya hazır olup olmadığını anlamak için dünyanın en karmaşık ve güçlü roket gemisi olduğu düşünülen SLS-Orion uzay aracını, zorluk testinden geçirmeyi hedefliyor.

SLS’nin, NASA’nın Apollo Projesi sırasında uçurduğu Satürn V roketlerinden bu yana inşa ettiği en büyük yeni dikey fırlatma sistemini temsil ettiği belirtiliyor. SLS-Orion uzay aracının tasarımı, inşası, testleri ve taban tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA’ya en az 37 milyar dolara mal olduğu tabir ediliyor.

NASA, en erken 2025 yılında astronotların tekrar Ay’a gönderilmesini, Mars’a insan göndermeyi amaçlayan daha tezli uzay seyahatlerine giden yolda bir sıçrama tahtası vazifesi görerek uzun vadeli bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir