İspanya ve Almanya enerji krizini görüştü

İspanya’nın kuzeyindeki Coruna kentinde yapılan tepede bir ortaya gelen İspanya ve Almanya hükûmetleri, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu Avrupa’daki güç krizini ve güvenlik meselelerini görüştü.

İki ülke ortasında 9 yıl ortadan sonra 25’incisi düzenlenen hükûmetler ortası tepenin akabinde İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ortak basın toplantısı düzenledi.

“Enerji problemini konuştuk ve bizi çok endişelendiriyor.” diyen Sanchez, AB ülkeleri ortası güç orta temaslarının geliştirmesini ve tüm AB üyelerinin dayanışma içinde olmasını istedi.

Sanchez, Ukrayna savaşının ekonomik sonuçlarının tüm ülkeleri etkilediğine işaret ederek şunları söyledi:

“İspanya’nın doğal gaz alımında tarihi ve coğrafik pozisyonuyla farklılığı var. Almanya’nın durumu farklı ancak o da rekor bir vakitte Rus gazına bağımlılığını düşürdü. Avrupa’daki büyük ekonomilerle farklılığın artmaması için güç krizine karşı AB’nin tek pazar olması ve ortak bir karşılık vermesi gerekiyor. Avrupa’daki elektrik piyasasıyla ilgili de tartışma açılması gerekiyor.”

Avrupa’da öngörülen güç projelerine nazaran AB ülkeleri ortasındaki gaz orta irtibatlarının 2020’de yüzde 10, 2030’da yüzde 15 olması gerektiğini aktaran Sanchez, “Ancak şu anda yüzde 5’in bile altındayız. Vaktin gerisindeyiz ve süratli formda karşılık vermemiz gerekiyor.” sözünü kullandı.

Sanchez, “İspanya, Ukrayna’nın 4 bölgesinin yasa dışı referandumla Rusya’ya katılmasını asla tanımayacak.” dedi.

SCHOLZ’A NAZARAN GLOBAL GÜÇ FİYATLARI DAHA DA DÜŞÜRÜLMELİ

Almanya Başbakanı Scholz da “Küresel piyasalarda petrol ve gaz fiyatları tıpkı anda düşmelidir ve şimdi kâfi seviyede düşmedi. Güç fiyatlarının düşürülmesi için İspanya ile çok sıkı bir iş birliğinde bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Avrupa’nın güçte çok daha fazla orta temasa muhtaçlığı olduğunu kaydeden Scholz, İspanya’nın ısrarla üzerinde durduğu lakin Fransa’nın karşı çıktığı MidCat Projesi’nin (Cezayir’den gelen gazın İspanya ve Fransa aracılığıyla Orta Avrupa’ya ulaştırılması) yine etkin duruma getirilmesi teşebbüslerine “açık destek” verdiklerini, Avrupa’daki orta ilişki muhtaçlığının er ya da geç her ülkenin gündemine geleceğini söyledi.

Almanya ve İspanya’nın güç durumunun farklılık göstermesine karşın ortak ve süratli kararla aldıklarını belirten Scholz, Almanya’nın şu anda doğal gazdaki doluluk oranının yüzde 90 olduğunu, kömür ve nükleer santrallerini de kullanmaya devam ettiğini bildirdi.

Scholz, “zamanımızın en büyük mücadelesi” olarak isimlendirdiği Rusya-Ukrayna Savaşı’na karşı Almanya ve İspanya’nın Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Almanya Başbakanı, “20. yüzyılın karanlık saatlerini ve imparatorluklar devrini geride bırakmak istiyoruz.” dedi.

Scholz, Almanya’nın ortaya attığı “Avrupa füze savunma kalkanı” projesinin İspanya ile ikili tepe sırasında gündeme gelmediğini belirtse de bunun gerek Ukrayna gerekse Avrupa’nın savunmasında çok tesirli bir proje olduğunu savundu.

Diğer yandan 9 yıl ortadan sonra birinci kere yapılan dorukla ilgili yayımlanan ortak metinde, AB’ye NATO’ya bağlılıklarını vurgulayan iki ülke güç, savunma, eğitim, sürdürülebilirlik ana temalarında iş birliği mutabakatları yaptı.

Metinde, “İspanya ve Almanya, NATO’ya ek olarak ve her ikisi de birbirini güçlendirecek halde Avrupa Birliği’nin hareket kapasitesini artırmaya ve dayanıklılığını güçlendirmeye yönelik teşebbüsleri teşvik etmekte kararlıdır.” tabiri kullanıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir