Erdoğan’dan Alman vekil Kubicki hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, kendisine “lağım faresi” diyerek hakaret eden Alman Federal Meclis Lider Vekili Kubicki hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Meclis Lider Yardımcısı Wolfgang Kubicki hakkında kendisine “Küçük lağım faresi” kelamlarıyla hakaret ettiği gerekçesiyle cürüm duyurusunda bulundu.

Erdoğan Köln’deki avukatı Mustafa Kaplan aracılığıyla Perşembe günü Hildesheim Savcılığına’a Kubicki hakkında hakaret ve iftira davası açılması istemiyle başvurdu.

Haftalık haber mecmuası Spiegel’in online sayfasında yer alan haberde hata duyurusunda, “Lağım faresi” tanımlaması ile Erdoğan’ın “ahlaki açıdan gelişmemiş, aşağılanmış ve tiksinti uyandıran bir insan olduğu” biçiminde bir kanaat oluşturulmaya çalışıldığı tarafında şikayette bulunulduğu belirtildi.

TIKLAYIN | Dışişleri: Almanya Federal Parlamento Lider Yardımcısı’nın Cumhurbaşkanımız hakkında kullandığı hakaretamiz sözleri kınıyoruz

Kubicki: Erdoğan ile davalık olmaktan çekinmem

Hakkındaki hata duyurusu ile ilgili Alman Haber Ajansı dpa’ya konuşan Kubicki, Erdoğan ile mümkün bir hukuk uğraşına girmekten çekinmeyeceğini söyledi.

Erdoğan’ın vazifeye başlamasından bu yana 200 bin civarında benzeri dava açmış olmasının “aslında herşeyi açıklığa kavuşturduğunu” söz eden Kubicki, kendisinin ise açılacak bir davayı sakin formda karşılayacağını söyledi.

Kubicki, “Türkiye ile kıyaslandığında Almanya fikir ve söz özgürlüklerinin anayasanın merkezinde konumlandırıldığı bir hukuk devletir” diye konuştu.

TIKLAYIN | Almanya Dışişleri Bakanlığı: Memleketler arası bağlarda hakaret içeren sözlerin yeri yok

Avukattan “bilinçli hakaret” suçlaması

DW Türkçe’ye konuşan Erdoğan’ın avukatı Mustafa Kaplan ise Kubicki’nin müvekkili hakkında kulandığı tabirlerin açıkça hakaret içerdiğini belirterek, “Sayın Kubicki tecrübeli bir siyasetçi, ünlü bir hukukçu ve tıpkı vakitte Federal Meclis’in de lider yardımcısıdır. Bu kelamlarının hakaret, hakaretin de hata olduğunu bilecek donanımdadır. Şuurlu olarak hakaret etmiştir ve bunun hukuksal bedelini ödemelidir” dedi.

“Yabancı devlet adamına hakaret” cürüm mu değil mi?

Erdoğan daha evvel de Alman televizyonunda hiciv programı sunan komedyen Jan Böhmermann hakkında davacı olmuştu. Böhmermann 2016 yılında Erdoğan’a yazdığı bir şiiri televizyonda okuyunca, şiir birtakım sözler nedeniyle hakaret içerdiği gerekçesiyle tartışma konusu olmuştu.

Dosyaya bakan Mainz Savcılığı daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan komedyen Böhmermann hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Bu davadan sonra, soruşturmaya destek teşkil eden, “Yabancı devlet adamına hakaret etmek” kabahatini düzenleyen 103. husus iptal edildi.

Alman komedyen Böhmermann davasında da Erdoğan’ı temsil eden avukat Kaplan kelam konusu şikayetlerinin “Yabancı devlet adamları” irtibatlı olmadığını belirterek, “Almanya’da artık yabancı devlet adamlarına hakareti hata sayan o husus iptal edildi, gerçek, fakat bu artık herkes istediğine hakaret edecek manasına gelmez. 185’inci hususa nazaran hakaret etmek hâlâ bir hatadır. Burada müvekkilim Erdoğan’ın devlet adamı olması birinci derecede sorunumuz değildir. Burada bir bireye yapılan şuurlu bir hakaret kelam bahsidir, biz bundan şikayetçiyiz” dedi.

TIKLAYIN | Memleketler arası Demokratlar Birliği, Almanya Federal Parlamento Lider Yardımcısı Kubicki’nin Erdoğan’a yönelik kelamlarını kınadı

Ankara’dan reaksiyon gelmişti

Türk hükümeti, Salı günü Kubicki’nin Erdoğan hakkındaki kelamları nedeniyle Almanya’nın Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç,” Wolfgang Kubicki’nin saldırgan kelamlarını şiddetle kınıyoruz” sözünü kullandı.

Aynı vakitte Almanya’daki koalisyon hükümetinin ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Genel Lider yardımıcısı da olan Wolfgang Kubicki, Erdoğan’ı Aşağı Saksonya’daki eyalet seçimleri kapsamında düzenlenen bir aktiflikte yaptığı konuşmada mülteci siyasetiyle temaslı olarak “küçük lağım faresi” olarak nitelendirmişti. Kubicki, Erdoğan’ı 2015’de Avrupa’ya ağır sığınmacı göçüne neden olmakla suçluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir