İran’dan ABD’ye mesaj: Esir takası yapmaya hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başşehir Tahran’da mahkum takasına ait açıklamalarda bulundu. Kenani, “İran, nükleer mutabakattan bağımsız olarak, birçok kanaldan ABD tarafına mahkum problemiyle ilgilenmeye hazır olduğunu tekraren iletti. İran olarak, ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız. ABD’de hatasız yere yargılanan İran vatandaşlarının ailelerine ve konutlarına geri dönmeleri için gereken çalışmayı yapacağız. ABD’nin harekete geçmek ve var olan mahzurları kaldırmak yerine yalnızca İran aleyhine propaganda yapması epey şaşırtıcı” tabirlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, İran’da güvenlik gerekçesiyle tutuklulukları devam eden ikili vatandaşların hür bırakılması davetinde bulunmuştu. Blinken açıklamasının devamında, “ABD olarak bu şahısların hür bırakılması için çalışıyoruz ve Robert Malley’de bu talebi iletti” demişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısının akabinde mahkum takası yahut nükleer müzakereler dahil rastgele bir bahiste direkt ABD ile görüşmelerinin olmadığını ve görüşmelerin yalnızca Enrique Mora’nın da ortalarında bulunduğu arabulucular aracılığıyla yürütüldüğünü söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir