Google açıkladı: Türkiye çok kanallı alışverişte Avrupa’da lider oldu

Çevrim içi ve fizikî satışların bir ortada olduğu hibrit satış modeli olarak söz edilebilecek ‘Çok Kanallı Alışveriş’, birçok ülke tarafından ehemmiyet verilen bir pazarlama stratejisi. Bu alana yatırım yapan firma sayısı da her geçen gün artıyor. Google’nin araştırmana nazaran, Türkiye çok kanallı alışverişte Avrupa’nın başkanı oldu.

Google tarafından pandeminin akabinde değişen tüketici alışkanlıklarını belirlemek emeliyle Çok Kanallı Perakende Araştırması gerçekleştirildi.

Türkiye ile birlikte Almanya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya üzere gelişmiş ülkelerin yer aldığı toplamda 137 ülkenin perakende satış yapan firmaların fizikî ve çevrim içi satışları incelendi. Araştırma konusu firmalar satın alma ve iade de dahil olmak üzere çevrim içi, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve mağaza içi tecrübe üzere kategoriler altında incelendi.

AVRUPA’DA EN ÇOK GELİŞME GÖSTEREN ÜLKE TÜRKİYE

Google’nin araştırmasından elde edilen bilgilere nazaran Türkiye’de çok kanallı alışveriş pandemi öncesiyle yani 2019’a kıyasla büyük gelişme gösterdi ve bu alanda gelişme gösteren ülkeler ortasında Türkiye Avrupa’nın başkanı oldu.

Türkiye, sipariş sonrası bağlantı, çevrim içi kanalların mağazada tanıtılması, fiyatsız teslimat ve iade mevzularında Avrupa standartlarının üzerinde hizmet sunarak birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktı.

Türkiye’deki perakendecilerin %36’sı çevrimiçi hizmetlerini tanıtma konusunda tam puan alırken, %43’ü yarım puan aldı. Perakendecilerin %86’sı fiyatsız teslimat seçeneklerinin farklı bir çeşidini sunarken, %71’i fiyatsız ve kapıda iade hizmeti sundu. Bunun yanı sıra Türkiye, birtakım bölümlerde mağaza içi stok denetimi, e-faturalar ve bunların farklı kanallarda kullanımı alanlarında da birçok ülkenin ilerisinde.

TÜKETİCİLERİN YÜZDE 62’Sİ ÇOK KANALLI ALIŞVERİŞİ TERCİH EDİYOR

Araştırmaya nazaran Türkiye’de tüketicilerin yüzde 62’si çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Ayrıyeten müşterilerin yüzde 91’i mağazadan alışveriş yapmadan evvel çevrim içi araştırma yapıyor.

Sadece çevrim içi alışverişi tercih eden Türk müşteriler ise neden tercih ettikleri sorusuna şu karşılıkları verdi:

  • Ürün incelemelerini okuyabilirim (%79)
  • Ödeme formum konusunda daha esnek olabilirim
  • Seçmek ve satın almak çok kolay (%78)

Sadece mağazayı tercih eden müşteriler ise bu tercihleri için şunları söyledi:

  • Ürünlere göz atmak ve seçmek daha kolay (%87)
  • Satın almadan evvel bir şeyleri görebilir ve dokunabilirim (%79)

Müşteriler, firmaların çok kanallı satış için kimi bahislere daha fazla ağırlaşması gerektiğini düşünüyor. Mağazadan teslim al hizmeti, telefon takviyesi, çoklu kanal temelli armağan çekleri, satın alma tecrübesi öncesinde keşif ve karar evresindeyken eser, stok, teslimat, iade üzere bilgilerin anlık olarak tüketici ile paylaşılması üzere mevzular tüketicilerin firmalardan en çok talep ettiği istekler ortasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir