Geçen hafta Erdoğan’la görüşmüştü… Putin hakkında çarpıcı iddia: Doktorlar yanına koştu

Geçen hafta İran’ın başşehri Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin mesken sahipliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ve üçlü tepeye katılan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in sıhhat durumuyla ilgili dikkat cazip bir sav ortaya atıldı.

24 Şubat’tan beri Ukrayna ile savaşta olan Rusya’nın devlet lideri Vladimir Putin’in sıhhat durumuyla ilgili dikkat cazibeli bir tez geldi.

Geçen hafta İran’ın başşehri Tahran’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran’ın manevî önderi Hamaney ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Putin’in bir dublör kullandığı tezi ortaya atılmıştı.

Kremlin idaresi bu tezleri yalanlarken, İngiliz medyasından gelen haberlere nazaran Putin, İran ziyaretinden sonra rahatsızlandı.  69 yaşındaki Putin’in Tahran dönüşü rahatsızlandığı ve gece saatlerinde ağır bir mide bulantısı yaşadığı öne sürüldü.

İddiayı ise Rusya’da tanınan olan bir Telegram hesabı ortaya attı. Argümana nazaran tabipler rahatsızlık belirtisi gösteren Putin’in yanında 3 saate yakın kalarak tedavi etti. Telegram’da yer alan argümanda, “Putin, 22 Temmuz Cuma gecesini 23 Temmuz Cumartesi’ye bağlayan gece acil sıhhat takviyesine muhtaçlık duydu. Yatağının yanına tabipler çabukla gitti” denildi.

Putin’in konutunda bulunan sıhhat vazifelilerinin gece 01.00 sularında çağrıldığı belirtilirken, “Sağlık vazifelilerinin gelmesinden 20 dakika sonra diğer hekimler da çağrıldı” tezi ortaya atıldı. Müdahale sonrasında Putin’in sıhhat durumunun düzgün olduğu kaydedildi.

Sosyal medyadaki argümanları haberleştiren İngiliz medya kuruluşu Independent, bu argümanların doğrulanmadığını lisana getirdi. Eski bir Rus istihbarat kaynağının yönettiği argüman edilen Telegram hesabında Putin’in gelecek haftalarda dublör kullanacağı ve hatta kimi etkinliklerde “deep-fake” teknolojisine başvurulacağı da öne sürüldü. Görüntü ve görsellerde bireylerin yüzlerinin ve hareketlerinin manipüle edilmesi teknolojisi olarak bilinen deep-fake teknolojisi büyük tartışmalara sebep olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’daki görüşmede yaklaşık 2 dakika beklettiği Putin’in havalimanında paylaşılan görüntü imgelerinde dublör kullandığı öne sürülmüştü. Geçen hafta ABD, Putin’in sıhhat durumu ile ilgili bir açıklama yapmış, Kremlin ise Putin’in sıhhat durumunun yeterli olduğunu duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir