Evrenin karanlık tarafını aydınlatma görevi başladı

Evrenin büyük bir kısmını kapladığına inanılan lakin direkt tespit edilemeyen karanlık maddeyi ve karanlık enerjiyi araştıracak olan ESA’nın geliştirdiği Öklid teleskopu, dün ABD’nin Florida eyaletinden özel uzay nakliyatı yapan SpaceX roketiyle uzaya fırlatıldı. ESA, Öklid programı kapsamında kozmosun temel yapıtaşları olduğu belirtilen bu iki gizemli bileşeni araştırarak kainatın neyden yapıldığını öğrenmeye çalışacak.

EVRENİN YÜZDE 5’İNİ BİLİYORUZ

ESA, görünen yıldızların ve galaksilerin, kainatın toplam unsur ve gücünün yüzde 5’inden daha azını oluşturduğunu vurgulayarak “Bu görünür katmanın altında, gölgeli parçacıklardan ve bilinmeyen güç alanlarından oluşan gizemli bir göksel bölge vardır” tabirlerini kullandı. Öklid teleskopunun, bu gizemli göksel bölgeyi oluşturan ve karanlık husus ile karanlık güç ismi verilen bileşenleri inceleyeceği ve vakti temsil eden üçüncü boyutla birlikte Cihanın 3 boyutlu bir haritasını oluşturacağı belirtildi.

GÖRMÜYORUZ FAKAT VARLIĞINI BİLİYORUZ

ESA bu iki bileşenin varlığına dair “Bu gizemli bileşenlere karanlık unsur ve karanlık güç diyorlar, lakin bugüne kadar ikisini de direkt tespit edemedik, varlıklarını sırf genel olarak Cihan üzerindeki tesirlerinden çıkardık” açıklamasını yaptı.

2 BİN BİLİM İNSANI GÖNDERECEĞİ BİLGİYİ TAHLİL EDECEK

Öklid’in Dünya’daki istasyona göndereceği bilgilerin, 300’den fazla enstitüden 2 binden fazla bilim insanı tarafından tahlil edileceği vurgulandı. ESA, Öklid programının “Evrenin karanlık tarafını aydınlatma görevi” olduğunun altını çizdi.

ESA’nın Almanya’nın Darmstadt kentindeki Avrupa Uzay Operasyonları Merkezi (ESOC), fırlatma ve roketten ayrılmasının akabinde, Avustralya’daki New Norcia yer istasyonu aracılığıyla Öklid’den sinyal aldığını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir