Bakan Yanık: Kimliği bilinmeyen 78 çocuğumuz var

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Osmaniye Vilayet AFAD Merkezi’ndeki kriz merkezinde düzenlenen uyum toplantısına katıldı. Bakan Yanık, basına kapalı gerçekleşen toplantının akabinde, Organize Sanayi Bölgesi’nde bakanlığa ilişkin Acil Toplumsal Yardım (ASYA) deposunu ziyaret etti, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada konuşan Bakan Yanık, zelzelelerde yaklaşık 42 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Osmaniye Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret ettiğini aktaran Bakan Yanık, kentte 996 can kaybı yaşandığını, 3 kişinin de durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Deprem bölgelerinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Elazığ, Mardin üzere depremzede vatandaşların ağırlaştığı yerlerde de psikososyal takviye çalışmalarını sürdürdüklerini lisana getiren Bakan Yanık, “Deprem bölgesinde 4 bin 371 işçimizle, yaklaşık 935 bin psikososyal dayanak görüşmesi yapmışız. Sarsıntı bölgesi dışında 3 bin 870 işçimizle yaklaşık 450 bine yakın psikososyal dayanak görüşmesi yapmışız. 8 bin 241 işçiyle toplamda yaklaşık 1 milyon 390 bin görüşme ortalama gerçekleştirmişiz. Psikososyal takviye çalışmaları niye değerli? Zira psikososyal takviye çalışmaları afet ve acil durum da vatandaşlarımızın bozulan günlük rutinlerinin, bozulan tertiplerinin aslında tekrar eski haline getirilebilmesi için yapılması gereken her çalışmayı tabir ediyor. Hasebiyle biz de süratlice zelzele bölgesinin dışından arkadaşlarımızla, psikososyal dayanak çalışmalarında ve birebir yardımlarda Toplumsal Yardımlaşma Dayanışma işçilerimiz bölgeyi destek ederek birebir vakitte yönetici arkadaşlarımızı, vilayet müdürlerimizi, bölgedeki vilayet müdürlerimize yardımcı olarak göndererek çabucak süratlice aksiyonumuzu aldık” dedi.

Ayni yardımlar, tıpkı bağış depolarının idare, tertibi ve yardımların yerine ulaştırılması çerçevesinde 4 bin 284 ASYA çalışanı, 607 ASYA aracı ile birlikte 445 helikopter, 42 uçak olmak üzere toplam 487 hava aracı ile hava seferlerinin de ayrıyeten devam ettiğini belirten Bakan Yanık, “Halihazırda bu içinde bulunduğumuz depoda olmak üzere 68 tıpkı bağış depomuz var zelzele bölgesi genelinde.16 da yurt dışı depomuz var. Toplamda bugün itibariyle 84 birebir bağış depomuz var. Yalnızca bizim bakanlığımız uhdesinde bu depolarda bugüne kadar 17 bin 530 TIR birebir yardımı indirmişiz, boşaltmışız. Bu yalnızca bizim bakanlığımızın yaptığı çalışma. Bunun dışında AFAD’ın kendi barınma ile alakalı depoları öteki kurumların çeşitli kurdukları depolar ile birlikte bütün hizmetimizi vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün itibariyle 203 toplumsal marketimiz var. Olabilir ki vatandaşlarımızdan bir kısmı toplumsal marketlere ulaşamayabilir. 10 adet gezici Toplumsal Market oluşturduk. Büyük TIR’ları toplumsal markete dönüştürerek çeperlerde, köylerde, daha kırsal kesitlerde yahut vatandaşımızın ulaşamayacağı yerlerde gezici toplumsal marketlerimiz de vatandaşlarımıza bu birebir yardımları muhtaçlığı olan malzemeyi dağıtmaya ulaştırmaya devam ediyorlar” tabirlerini kullandı.

27 MİLYON ESER DAĞITILDI

Yapılan yardım faaliyetlerinden bahseden Bakan Yanık şöyle konuştu:

“Bugüne kadar 2 milyon 950 bin adet battaniye, 800 bin adet yatak ve yorgan, 307 bin adet elektrikli ısıtıcı, 2 milyon besin kolisi üzere buna misal 62 kalemde yaklaşık 57 milyon eser dağıtmışız. Birebir yardımların dışında bir de bakanlık olarak sarsıntı bölgemize yaptığımız nakdi yardımlar var. Zelzeleye çabucak müteakip 10 vilayetimize ve 2 ilçemize nakdi yardım olarak 271 milyon TL göndermiştik. Ardından gönderdiğimiz periyodik hisselerle ve ek periyodik hisselerle birlikte bugüne kadar afet kapsamında toplam 1 milyar 222 milyon lira vakıflarımıza kaynak aktardık. Zelzele bölgesindeki kuruluşlarımızdan 533 yaşlımızı ve bin 133 engellimizi çabucak tahliye ettik. Daha sonra bunları öteki bölgelere yerleştirdikten sonra çadır ve konteyner kentlerden yurt ve otellerden 249 yaşlımızı ve 848 engelli vatandaşımızı da tekrar farklı vilayetlerdeki kuruluşlarımıza kuruluş bakımına gereksinimi olduğunu tespit ettiğimiz vatandaşlarımızı yerleştirdik. Bayan kuruluşlarımızı süratlice tahliye etmiştik.”

‘318 ÇOCUĞUMUZ VEFAT ETTİ’

Çocuk hizmetleriyle ilgili yapılan çalışmaları aktaran Bakan Yanık konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün prestijiyle bizim sistemimize kayıtlı 1915 refakatsiz çocuğumuz var. Bu çocuklardan 1649’unu ailesine teslim etmişiz. Hastanede halihazırda takibi yapılan 174 çocuğumuz, kuruluş bakımına aldığımızda 92 çocuğumuz var. 1915 çocuktan kimliği bilinen 1837, kimliği bilinmeyen 78 çocuğumuz, bunların da kimliklendirilmesi için gerek İçişleri Bakanlığımız gerek Sıhhat Bakanlığımız ile birlikte çalışmalarını yapıyoruz. Bunların dışında hastanelerde ve başka ünitelerde tespitini yaptığımız 318 çocuğumuzun da vefat ettiği bilgisine ulaştık. Halihazırda DNA eşleşmesini sağlamaya çalıştığımız, defni yapılmış çocuklar ağır bakımda tedavisi devam eden çocuklar da var ve bunlarla ilgili de gerekli hizmetlerimizi öteki kurum ve kuruluşlarla birlikte söz ettiğim üzere aralıksız yerine getiriyoruz.”

‘HER CİNS KATKIYA KAPIMIZ AÇIK’

Ailesini, ebeveynini kaybetmiş refakatsiz çocukların ya da ailesi ile bir arada çok ağır travmatize olmuş çocukların hepsini milletin emaneti olarak kabul ettiğini belirten Bakan Yanık şunları söyledi:

“Çocuklarımızın hem iyileşmeleri hem bakım ve nezaretlerinin sağlanması için bakanlık olarak da en üst seviyede bir hassasiyetle gerek fiziki koşulların gerek ruhsal kuralların duygusal gereksinimlerinin tamamlanması için her türlü çalışmayı yaptık, bundan sonra da yapıyoruz. Çocuklarımıza ait rastgele bir ihmali, çocuklarımıza ait rastgele bir kastı kabul etmemiz ya da görmezden gelmemiz mümkün değildir. Çocuklar üzerinden başlatılan tartışmaları da doğrusunu isterseniz bu merkezde kabul ediyoruz. Çocuklara yönelik bir kastı mahsusa olarak görüyoruz. Bu kadar ağır bir süreçte sahiden birliğe muhtaçlığımız olan bir devirde her cins katkıya kapımız açık, her türlü teklife kapımız açık lakin çocuklar üzerinden bir istismar siyasetinin yürütülmemesi gerektiğini bir defa daha Osmaniye’de tabir etmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir