Engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz seyahat desteği ödemeleri artırıldı

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Takviyesi Ödemesine Ait Adap ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişikliğe nazaran, belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ilişkin kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine yapılan gelir takviyesi ödemeleri, 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 50 artırıldı.

Buna nazaran, 1 Temmuz’dan itibaren, kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2 bin 250 lira olan takviye ödemesi ölçüsü 3 bin 375 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2 bin 992,5 lira ise 4 bin 500 liraya yükseltildi.

Büyükşehir belediyesi olan başka vilayetlerde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2 bin 250 liralık dayanak 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan vilayetlerde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1800 liralık takviye ise 2 bin 700 liraya çıkarıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, engelli ve yaşlıların ulaşım araçlarından fiyatsız yararlanmaları uygulaması kapsamında, 2015’ten bu yana 1 milyar 662 milyon lira gelir dayanağı ödemesi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir