Diyanet’ten Fatih Altaylı hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, gazeteci Fatih Altaylı hakkında toplumsal medya hesabından “Başkanlık ve çalışanına yönelik çok ağır hakaretlerde bulunduğu” teziyle hata duyurusunda bulundu.

Kurumun internet sitesinde yer alan bilgide, Diyanet tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusu yapıldığı belirtildi. Hata duyurusunda “Şüphelinin Twitter sayfası üzerinden aşağılayıcı tabirlerle Başkanlığımız ve çalışanlarına karşı hakaret ederek vatandaşlarımızı ve depremzedelerimizi Başkanlığımıza karşı kışkırtmaya çalışması üzerine Başkanlığımızca cürüm duyurusunda bulunmak zaruriliği hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede Altaylı’nın “Diyanet İşleri Başkanlığına ve devlet kuruluşlarına karşı algı ve dezenformasyon” yoluyla, Din İşleri Yüksek Konseyine sorulan bir soruya, şuranın dini bir hususa verdiği “ilmi bir cevabı” alıntılayarak, “Diyanet İşleri Başkanlığına ve işçisine karşı aşağılayıcı, hakaretamiz telaffuzlarla saldırmasının” Türk Ceza Kanunu manasında cürüm teşkil ettiği sav edildi.

Altaylı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve çalışanına karşı “aşağılayıcı ve hakaret içerikli sözleriyle halkı tahrik edici”, “nefrete ve ayrımcılığa sürükleyecek şekildeki” şikayete mevzu olan paylaşımda bulunmasının toplum nezdinde ve toplumsal medyada “büyük reaksiyona yol açtığı” ve “halk ortasında infiale sebep olduğu” tez edilen hata duyuru dilekçesinde, Altaylı hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılarak, cezalandırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir