Cinsel saldırı hükümlüsü profesöre veterinerlikten men kararı

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının Nisan ayında, kendisine ilişkin hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel akında bulunduğu teziyle tutuklandı.

Bilgili, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. İdari soruşturma kapsamında, üniversitedeki vazifesinden alınan Bilgili ile yardımcısı veteriner doktor Serkan Durmaz hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti mahrum kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’; Ç.B.’nin olay sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında da ‘delilleri yok etmek’ hatasından dava açıldı.

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 22 Haziran’daki karar duruşmasında sanık Hasan Bilgili, ‘cinsel saldırı’ cürmünden 9 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kararla birlikte Bilgili’nin tutuklanmasına hükmetti. Sanık Serkan Durmaz ile Hüseyin Şenyurt ise beraat etti.

ANKARA VETERİNERLER ODASI MEN KARARI ALDI

Ankara Veterinerler Odası İdare Konseyi, Hasan Bilgili’nin mahpus cezası almasının akabinde durumu pahalandırmak için 28 Temmuz’da toplantı yaptı. Konsey toplantısının akabinde Bilgili, Ankara Veterinerler Odası Haysiyet Divanı’na sevk edildi.

Burada oy çokluğu ile alınan kararla Bilgili’nin, 6343 sayılı ‘Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına Ait Kanun’un 6’ncı unsuruna nazaran diplomasına el konulmasına ve meslekten men edilmesine karar verildi. Oda, kararı onaylaması için belgeyi Türkiye Veteriner Doktorlar Birliği’ne gönderdi. Türkiye Veterinerler Doktorlar Birliği Yüksek Haysiyet Divanı’nın ilerleyen günlerde toplanarak kesin kararı vermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir