CHP Sözcüsü Öztrak: “Epistemolojik kopuş” “Heteredoks politika” “Nöro ekonomi” zırvalamaları bir yana; Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur!

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Epistemolojik kopuş, heteredoks siyaset, nöro iktisat zırvalamaları bir yana, ayan olana kanıt aramak beyhudedir. Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur” açıklamasını yaptı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iktidarın iktisat siyasetlerini toplumsal medya hesabından eleştirdi. Öztrak, “Epistemolojik kopuş, Heteredoks siyaset, Nöro iktisat zırvalamaları bir yana, ayan olana kanıt aramak beyhudedir. Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur” açıklaması ile bir tablo paylaştı.

Öztrak’ın paylaştığı tabloda yıllara nazaran besin enflasyon dataları yer aldı. Tabloda 2021-2022’de dünyada besin enflasyonu ortalama yüzde 8 iken Türkiye’de yüzde 93. Tabloda “Gıda fiyatlarında epistemolojik kopuş” notu yer aldı.

TIKLAYIN | Nebati: Neo klasik iktisat kanısından epistemolojik kopuş, heterodoks yaklaşımı ön plana çıkardı

TIKLAYIN | Uykusuz mecmuasından Bakan Nebati’ye ‘Neoklasik iktisat fikrinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım’ göndermesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde düzenlenen ‘Ekonomik Dönüşüm Doruğu ve Yeni Paradigmalar Zirvesi’nde Nureddin Nebati açılış konuşması yaptı. Doruğa katılan, Prof. Dr. Charles Yuji Harioka, Prof. Dr. David B. Audretsch, Prof. Dr. Cheng Hsiao, Prof. Dr. Jonathan A. Batten, Prof. Dr. Douglas Cumming ve 12 ülkeden pek çok akademisyen, son devirdeki iktisadi gelişmeler ile ilgili görüşlerini paylaşacak.

“Heteredoks literatürü olduğunu biliyoruz”
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuşmasında iktidarın Türkiye’yi derin bir ekonomik krize sürüklediği ‘ekonomi modelini’ anlattı. Nebati, daha evvel ‘Biz Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar” kelamlarıyla anlatmaya çalıştığı ‘ekonomi modelini’ şöyle anlattı:

“Neo klasik iktisat niyetinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal iktisat ve nöro iktisat ile daha fazla kıymet kazanmaktadır. Amerika, İngiltere, İtalya ve Almanya başta olmak üzere heteredoks literatürü olduğunu biliyoruz. Kitaplar yazılıyor.”” />

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir