Cezayir ile yükseköğretim komitesi kurulacak

Özvar, Cezayir Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Kamel Bidari’nin daveti üzerine iki ülke ortasında yükseköğretime dair iş birliklerini güçlendirmek emeliyle Cezayir’e gitti. Ziyarette “Türkiye ile Cezayir Ortasında Yükseköğretim Alanındaki Alakaları Yürütecek Bir Komite Kurulmasına Ait Mutabakat” imzalandı.

YÖK Lideri Özvar ve beraberindeki heyet ziyaret kapsamında Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman ile de akademik ve bilimsel çalışmalarla ilgili görüştü. İki ülke ortasındaki öğrenci ve akademisyen hareketliliğinin artması gerektiğine vurgu yapan Özvar,  cumhurbaşkanlarının iradeleriyle bunu daha ileri düzeye taşıyacaklarına inandıklarını söyledi.

BİLİMSEL PAYDAŞLIK GÖRÜŞÜLDÜ
Kamel Bidari ile yapılan görüşmede Türkiye ile Cezayir ortasındaki çeşitli alanlarda bağların kalitesini yükseltmek ve bilhassa bilimsel araştırmalarla ilgili mevzularda, iki ülkenin kalkınma maksatlarını destekleyecek formda geliştirme imkanları konuşuldu. Ayrıyeten  akademik ve bilimselortaklıklarının güçlendirilmesi üzerinde duruldu.

9 Cezayir ÜNİVERSİTESİYLE İŞ BİRLİĞİ
Diğer yandan ziyaret sırasında İstanbul Üniversitesi ile 9 Cezayir üniversitesi ortasında imzalanan iş birliği kapsamında Cezayir ile bilimsel araştırma ve yayın, teknopark, öğrenci-öğretim elemanı hareketliliği üzere yükseköğretimi ilgilendiren pek çok bahiste kıymetli adımlar atılacak.

YÖK Lideri Özvar’a ziyaretinde YÖK Yürütme Şurası Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve YÖK Genel Heyet Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir ile Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul, Manisa Celal Bayar ve Marmara üniversitelerinin rektörleri eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir