1 yaşındaki bebeğe bağırsak nakli: Dünyada bir ilk

İspanyol tabipler dikkat çeken bir muvaffakiyete imza attı.

Kalp yetmezliğinden ölen bir çocuktan alınan bağırsak 1 yaşındaki bebeğe muvaffakiyetle nakledildi.

İspanyol yetkililer bunun dünyada bir birinci olduğunu söylüyor.

Naklin yapıldığı Emma isimli bebek, bir yaşındayken bağırsak problemleri yaşamaya başladı. Bağırsağı çok kısa olduğu için fonksiyonunu kaybetmeye başlarken Emma’nın sıhhati giderek berbatlaştı.

Kalp sıkıntıları nedeniyle birebir yaşlarda ölen bir öbür bebek Emma için umut oldu.

Ölen bebeğin organları ecmo bulunmamasına karşın başarılı bir biçimde korundu ve daha sonra emma’ya nakledildi. Bağırsağın ani kalp durmasından ölen bir şahıstan nakledilmesi, dünyada bir birinci olarak niteleniyor.

Bağırsağın nakledilmeden evvel bu durumda korunmasının büyük kıymet taşıdığına dikkat çekiliyor.

Nakledilen organlar ekseriyetle beyin vefatları gerçekleşen fakat kalp atışları süren bireylerden alınıyor. Bu sayede organlar nakledilinceye kadar bozulmadan korunabiliyor

Son devirdeyse İspanya’da gelişen teknikler sayesinde kalpleri duran bireylerden de nakiller yapılmaya başlandı. İspanya’da artık nakledilen organların üçte biri bu bireylerden alınıyor.

Bağırsak nakli yapılan Emma ise artık 17 aylık. Karaciğer, mide, pankreas ve dalak nakli de yapılan bebeğin sıhhat durumu iyi

Doktorlar, “Onun yaşında ve kilosunda olan bebekler kadar iyiyor. düzgün besleniyor. yemeyi ve oyun oynamayı seviyor” dedi.

Tıpta öncü olduğu belirtilen bağırsak naklinin ön hazırlıklarının 3 yıl sürdüğü belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir