BM’den Myanmar daveti

BM Sözcüsü Stephane Dujarric’in yaptığı açıklamada, Guterres, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik kitlesel etnik paklığın başladığı 24 Ağustos 2017’nin yıl dönümü nedeniyle değerlendirmede bulundu.

Guterres, Budist çoğunluklu Myanmar’da Arakanlı Müslümanların yaygın ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

Askeri darbe sonrasında Myanmar’da insan hakları ve güvenlik durumunun kötüleştiğini vurgulayan Guterres, Arakanlı Müslümanların, Myanmar’daki krizin tahlilinin doğal bir modülü olması gerektiğini tabir etti.

Guterres, “Uluslararası toplumun krize kapsamlı, güçlü ve kapsayıcı tahliller aramaya devam etmesi çok değerli.” sözünü kullandı.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, Kasım 2020’deki genel seçimlerde hile yapıldığı tezlerinin ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat 2021’de idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili önderi ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına harika hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe tersi protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 2 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise hala içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da eski iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 kişi, yargılandıkları askeri mahkemenin buyruğuyla idam edilmişti.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletindeki hudut karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş vakitli hücumları münasebet gösteren Myanmar ordusu ve Budist çeteler, kitlesel şiddet hareketleri başlatmıştı.

BM’ye nazaran, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu imajlarıyla yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve memleketler arası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak isimlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir