Akaryakıt sağladığı sav edilmişti: Fransız devine ‘Rusya’ soruşturması

Fransız basınında yer alan habere nazaran, Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, France 2 televizyon kanalında Le Monde gezetesinin Fransız TotalEnergies’nin mahallî Rus şirketi Novatek aracılığıyla Ukrayna’daki Rus savaş uçaklarının yakıtını tedarik ettiği tezlerine ait açıklama yaptı.

Beaune, hususun son derece önemli olduğuna işaret ederek, “İsteyerek ya da istemeyerek, Fransız yahut öbür bir şirketin yaptırımları delmesine müsaade edilemez. Yeterlice araştırılmalıdır.” tabirlerini kullandı.

Konu hakkında fazla bilgisi olmadığını aktaran Beaune, argümanların aydınlatılması gerektiği kanaatinde olduğunu kaydetti.

BÜYÜK REAKSİYON YAĞDI

Diğer yandan Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Hareketi Partisi Genel Sekreteri Julien Bayou ve Yeşiller partisi eski cumhurbaşkanı adayı Yannick Jadot, Twitter hesaplarından tezlere ait reaksiyon gösterdi.

Bayou, “Hidrokarbon harcamalarımızın Rus savaş filosunu finanse ettiğini biliyorduk. Totalenergies’in karında Ukraynalıların kanı var.” tabirini kullandı.

Jadot da “Ukrayna’da Rus ordusu tarafından işlenen savaş hatasında Totalenergies’in kabahat iştirakinin yeni bir ispatı daha. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Total’in Rusya’dan çekilmesini talep etmesi için bir kere daha uyarıyorum.” açıklamasını yaptı.

TOTAL’DEN AÇIKLAMA

İddiaların yankı bulmasının ardından Fransız Total ise Rus ordusuna ilişkin uçaklara yakıt sağlamadığını açıklamakla yetindi.

Le Monde gazetesi Küresel Witness sivil toplum kuruluşunun soruşturma ve araştırmalarına dayandırarak Rus uçaklarının Ukrayna savaşında istimal ettiği üslere sağlanan jet yakıtının, TotalEnergies’nin yüzde 49, Novatek’in yüzde 51’ine sahip olduğu Termokarst petrol yatağından Terneftegaz tarafından üretildiğini yazmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrasında Totalenergies, Rusya’daki projelerini kademeli olarak askıya alacaklarını 2022’nin sonuna kadar ülkeden büsbütün çekileceklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir