Belçika’dan, tutuklu Vandecasteele’nin iadesi için İran’a başvuru

Belçika, İran’da düşman hükümetlerle iş birliği yapmak, casusluk, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı suçlamalarından 40 yıl mahpusa ve 74 kırbaç cezasına mahkum edilen Belçikalı yardım kuruluşu çalışanı Olivier Vandecasteele için harekete geçti. Belçika Dışişleri Bakanlığı, İran’da 24 Şubat 2022’de tutuklanan Vandecasteele için İran makamlarına iade müracaatında bulundu. Tahran’daki Konutun Hapishanesi’nde tutulan Vandecasteele’nin ağır sıhhat sıkıntıları yaşadığı ve hayatının tehlikede olduğunu belirtildi.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün İranlı mevkidaşım Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’a bugün Olivier Vandecasteele için iade talebinde bulunacağımızı söylemiştim. Tutukluluk şartlarını kınadım ve İran’daki büyükelçimizin ziyaretini talep ettim” tabirlerini kullandı.

Brüksel idaresinin Vandecasteele’ye karşılık Belçika’nın 2021’de terör saldırısı tasarlamaktan 20 yıl mahpus cezasına çarptırdığı İranlı diplomat Assadolah Assadi’yi İran’a verebileceği argüman edildi.

Öte yandan Olivier Vandecasteele’nin yakınları, son günlerde Belçika makamlarına yönelik baskıyı artırarak sıhhat durumunun çok berbat olduğu ve hayati tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle diplomatik teşebbüs talebinde bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir