Altın fiyatlarına Fed yöneticisi etkisi… Rüzgar kısa sürdü

St. Louis Fed Lideri James Bullard, piyasaları etkileyen açıklamalarda bulundu. ABD’de enflasyon verisinin aşağı istikametli olmasıyla birlikte bir müddettir yükseliş hareketi gösteren ons Bullard’ın açıklamalarıyla sert düştü. Bullard’ın açıklamalarını kısa müddette gözardı eden piyasalarda altın tekrar yükselişe geçti.

Bullard enflasyonun inatçı halde yüksek seyretmeye devam ettiğini ve faizin artması gerektiğini savundu.

Bullard, ABD’nin bankacılık krizine, resesyona gitme ihtimali olsa da faiz artırımlarının sürdürülmesi gerektiğini söz etti.

Bullard, ABD iş gücü piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini, pandemi devrinde yapılan tasarrufların şimdi harcanmadığını görmezden geldiklerini de söyledi.

Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşıldığına inanan Bullard, faizin 50 baz puan daha artırılarak yüzde 5,75’e yükseltilmesi gerektiğini de belirtti.

ALTIN REAKSİYON GÖSTERDİ 

Bullard’ın piyasaları kısa müddetliğine etkileyen açıklamaları altın tarafında aksiliğe neden oldu. Bullard’ın açıklamalarıyla 1991 dolara kadar geriledi. Şu sıralar hafif primli olarak 2010 dolar düzeyinde süreç görüyor. Böylelikle ons altındaki düşüş kısa müddette bertaraf edilmiş oldu.

da ons altındaki düşüşün tesiriyle hafif gerilese de kısa müddette istikrara oturdu. Gram altın şu sıralar yüzde 0,45 oranında yükselişle 1254 liradan süreç görüyor. Gram altın gün içinde en düşük 1242 lira en yüksek de 1267 lirayı gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir