Başkan Erdoğan onayladı: Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete’de

Ankara’da 17 Ağustos 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Libya Devleti Ulusal Birlik Hükümeti Ortasında Sıhhat ve Tıp Bilimi Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası”nın onaylanması hakkında karar Resmi Gazete’de yer aldı.

Anlaşma, Libya’daki sıhhat bakımı hizmetlerini düzgünleştirmek için eşgüdüm, uygulama sistemleri, yasal ve tüzel istikametlerin yanı sıra mali ve birebir yükümlülükler ile tarafların sorumlulukları çerçevesinde sıhhat, eğitim ve Kovid-19 salgınıyla gayret alanlarında iş birliğini kapsıyor.

NİJARYA İLE GÜÇTE İŞBİRLİĞİ

Abuja’da 20 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Güç Alanında İşbirliğine Ait Mutabakat Zaptı”nın onaylanması hakkında karar da Resmi Gazete de yayımlandı.

Mutabakat zaptına nazaran, taraflar, güç, yenilenebilir güç kaynakları ve güç verimliliği ortasındaki iş birliğini karşılıklı anlayış temelinde geliştirmeyi teşvik edecek.

Abuja’da tıpkı tarihte imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Hidrokarbonlar Alanında İşbirliğine Ait Mutabakat Zaptı”nın onaylanması hakkındaki karara nazaran ise, Türkiye ve Nijerya hidrokarbon alanındaki iş birliğini karşılıklı anlayış temelinde geliştirecek.

Ankara’da 20 Şubat 2022’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Sıhhat Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma” da Türkiye’nin Somali’ye 1 milyon doz Kovid-19 inaktif aşı hibesini içeriyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir