Barış Manço ekimde sahnede

MÜZİK dünyasının usta ismi Barış Manço’nun dün 24’üncü mevt yıldönümüydü. Eşi Lale Manço, sanatkarın Japonya-Osaka konserinde de söylediği “2023” müziğini, 2023 yılında senfoni orkestrası eşliğinde sahneye çıkıp seslendirmeyi çok istediğini açıkladı. Eşinin bu isteğini bir “vasiyet” olarak gördüğünü lisana getiren Manço, hologram teknolojisi aracılığıyla Barış Manço’yu sahneye çıkaracaklarını söyledi: “24 yıldır bu yılı bekliyorum. ‘2023’ sahiden Barış’ın vasiyeti. Hoş projelerimiz var. Büyükşehir Belediyesi’yle paylaştık. O konseri kesinlikle gerçekleştireceğiz. Barış, 82-83 yıllarında verdiği bir röportajda diyor ki; ‘2023’te 80 yaşında olacağım ve o sene Doğukan’ın (oğlu) kolunda sahneye çıkacağım. Senfoni orkestrasıyla bu parçayı icra edeceğim’. Bunu söylediği andan itibaren bizim için bir vasiyet bu.”

YENİ KUŞAKTAN BARIŞ ŞARKILARI

Lale Manço, konser ayrıntıları hakkında şunları söyledi: “Ekim ayında planlanıyor. 2023 esasen büsbütün Barış Manço yılı bana nazaran. Onun 80’inci yılı, müziğin 50’nci yılı, Türkiye’nin 100’üncü yılı. Hologram tekniğiyle yapılacak konser. Şu an yeni nesil müzisyenlerle görüşmeler yapıyoruz. Gecede Barış Manço’nun öteki müzikleri da seslendirilecek. Maksadımız gelecek jenerasyon. Bir Barış Manço konseri üzere olacak. En kıymetli kısmı 2023 yapıtı olacak olağan.”

İŞTE ‘2023’ ŞARKISI

2023’ün ılık bir ekim sabahında
Bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım
Ve güya yüz yıllık ulu bir çınar gibi
Kök salmaya başladım o sabah
Ve birinci sefer sağımda solumda
Asırlardır durmakta olan başka çınarları fark ettim
Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi
Ve asırlık çınarlar beni de ortalarına aldılar
Ve 2023’ün ılık bir ekim sabahında
Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu
Beraberce seyre koyulduk

Hologramı konser verecek

Lale Manço, birebir konseri Osaka’da da düzenleyeceklerini söyledi: “Barış’ın konserlerini yapan şirket, vefat ettiği devir onun ismine bir sakura ağacı dikmişti. 9-10 yıl evvel o ağacı ziyaret ettim. Beni büyük hürmet ve sevgiyle karşıladılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir