Anne sütünde ilk kez plastik bulundu

Araştırma İtalya’nın başşehri Roma’da, yeni doğum yapmış sağlıklı 34 anneden alınan süt örnekleri üzerinde yapıldı.

Süt örneklerinin yüzde 75’inde mikroplastik tespit edildi.

Bebekler kimyasal içeriğe karşı daha hassas olsa da emzirmek onları beslemek için en uygun seçenek. Bu nedenle bilim insanları hemen daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Daha evvel yapılan araştırmalar, mikroplastiklerin insan hücrelerinde, laboratuvar hayvanlarında ve yırtıcı deniz canlılarında nasıl makus tesirler yarattığını göstermişti.

İtalya’daki araştırmayı yürüten bilim insanları, annelerin plastik paketlerindeki hijyen eserlerini kullandıklarını, plastik paketlerdeki yiyecek ve içeceklerle deniz eseri tükettiklerini kaydetti. Fakat bununla mikroplastikler ortasında direkt bir bağ bulamadı.

Bu nedenle insanların etrafa yayılmış olan mikroplastiklere kaçınılmaz olarak maruz kaldığı düşünülüyor.

Ancak daha geniş kapsamlı çalışmalar belirli risk faktörlerini ortaya koyabilir.

Bulgular Polymers araştırma mecmuasında yayımlandı.

Guardian gazetesine konuşan Marche Politeknik Üniversitesi’nden Dr. Valentina Notarstefano, “anne sütünde mikroplastik bulunmasının, çok daha hassas olan bebeklerle ilgili telaşları artırdığını” söyledi; lakin anne sütünün avantajlarının, mikroplastiklerin dezavantajından çok daha büyük olduğunu ekledi. Notarstefano, bu üslup araştımaların, anne sütü kullanımını azaltmaması gerektiğini vurguladı.

Su şişelerinden plastik poşetlerde satılan yiyeceklere kadar paketli eser kullanımının artmasıyla plastik atıklar da arttı.

Bu da tabiatta var olan mikroplastik ölçüsünü yükseltti.

Dr. Notarstefano, bu kirliliği azaltmak için kamu farkındalığı yaratılması gerektiğini belirtti. Ayrıyeten gebe bayanlara plastik içinde bulunan yiyecek ve içecek tüketirken, kozmetik eserler ve diş macunu kullanırken, sentetik kumaştan kıyafetler giyerken dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Son periyotta yapılan diğer bir araştırma, biberonla beslenen bebeklerin her gün milyonlarca mikroplastik yutma ihtimali olduğunu ve inek sütlerinde de mikroplastik bulunduğunu ortaya koymuştu.

Mart ayında Hollanda’da yapılan bir araştırmada insan kanında mikroplastik bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir