Gözünün içine baka baka Prenses Kate’i protesto etti: Evinizde otursanız daha iyiydi

GÖZLERİNİN İÇİNE BAKA BAKA
Dün Kuzey İrlanda’nın başşehri Belfast’a eşi Prens William ile birlikte yaptıkları ziyaret sırasında, kent halkından bir bayan elini sıkıp gözlerinin içine baka baka yeni Galler Prensesi Kate’i protesto etti.

TAM KENDİSİNİ BEKLEYENLERLE SOHBET EDERKEN
Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatından sonra kral olan Charles’ın en kıymetli unvanlarından birini devralarak, Galler Prensi ve Galler Prensesi olan William ile Kate, dün Belfast’a bir ziyarette bulundu. Çeşitli hayır kurumlarına da uğrayan Kate ve Wiliam, her zamanki üzere kendilerini görmek üzere toplanan halkla da kısa sohbetler yaptı. İşte bunlardan birinde yeni resmi ismiyle Galler Prensesi Catherine, Belfastlı bir bayandan hiç beklemediği kelamlar işitti.

‘SİZİNLE TANIŞTIĞIMA SEVİNDİM ANCAK… ‘
Kate çoklukla bayanlar ve çocuklarla gerçekleştirdiği bu buluşma sırasında, ön saflarda bulunan yeşil montlu bir bayanla tokalaştı. Bir yandan Kate’in elini uzun uzun sıkan bir yandan da cep telefonuyla o anları görüntüleyen bayan hiç beklenmedik kelamlar sarf etti. Kendisine gülümseyen Kate’e “Sizinle tanıştığıma mutluyum. Fakat İngiltere’de, kendi ülkenizde olsanız daha düzgündü. İrlanda, İrlandalılara aittir” dedi. Galler Prensesi Kate tekrar de gülümsemesini sürdürdü. Bayana hiçbir reaksiyon vermeden kendisiyle tokalaşmak isteyen diğer birine elini uzattı.

O anları gösteren bir görüntü dün toplumsal medyada dolaşmaya başladı. Yeşil montlu bayanın kelamları de birçok kullanıcıdan reaksiyon aldı. Bir kullanıcı “Bu saygısız hanım, hoşlanmadığı birini bekleyerek vaktini harcamak yerine meskeninde otursaydı daha güzel olurdu” diyerek fikrini belirtti. Bir oburu da “Diğer herkes Kate ile William’ı kollarını açarak karşıladı” diye yazdı.

FARKLI BİR UNVANLARI DAHA VAR
Bu ortada şunu da hatırlatalım, Kate ve William, taşıdıkları birçok unvanın yanı sıra Kuzey İrlanda’da Baron ve Barones Carrickfergus unvanına sahip. Bu unvan onlara, evlendikleri 2011 yılında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından verilmişti.

İKİ FARKLI GÖRÜŞ
Kate’e yönelik bu reaksiyonun yaşandığı yer olan Kuzey İrlanda ile İngiltere ortasında uzun yıllar boyunca önemli meseleler yaşandı. The Troubles olarak isimlendirilen ve ülkemizde Kuzey İrlanda Sorunu olarak tanımlanan bu devir 1960’larda başladı ve 1998 Belfast muahedesine kadar sürdü. Ancak sonrasında da tam olarak bittiği söylenemez. En temel problemler, Kuzey İrlanda’nın anayasal durumu ve iki ana topluluk ortasındaki bağlantılardı. Çoğunlukla Protestan cemaatine mensup olan birlikçiler ve sadakatçiler, genelde Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’ın bir modülü olarak kalmasını istiyorlardı.

ÇEKİŞME TAM OLARAK BİTMEDİ
Öte yandan çoğunlukla Katolik cemaatine mensup olan İrlandalı milliyetçiler ve cumhuriyetçiler, Birleşik Krallık’tan ayrılıp birleşik bir İrlanda’ya katılmak istiyorlardı. Birinci gruptakiler genelde kendilerini Britanyalı olarak görmekteyken ikinci gruptakiler genelde kendilerini İrlandalı olarak görüyor.İrlanda Cumhuriyet Ordusu ya da kısaca IRA (Irish Republican Army) Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını savunan bir yapıydı ve, 1969 yılında kuruldu.İlk başlarda bağımsızlığın lakin silahlı uğraş ile mümkün olduğunu savunan tertip, 2005 yılında uğraşlarını yalnızca politik alanda sürdüreceklerini açıklayarak şiddet hareketlerine son verdi. Ancak IRA’dan ayrılan R-IRA, 9 Mart 2009 tarihinde, 2 İngiliz askerini vurarak, “mücadeleye devam” edeceğini bildirdi.

KARAYİPLER SEYAHATİNDE ARKASI GERİSİNE PROTESTOLAR
Prens William ile eşi Kate Middleton geçen yaz çıktıkları Karayipler tipinde da ağır reaksiyonlarla karşılaşmıştı. Kraliçe’nin tahta çıkışının 70’inci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen bu cinsin birinci durağı olan Belize’de yapacakları ziyaretlerin programı bile bu yüzden değiştirildi. Belize’deki bir köyde bulunan kakao çiftliğine yapacakları ziyaret, beklenmedik bir protesto sonucu iptal edildi. Çiftin ziyaret edeceği Indiana Creek isimli köyün sakinleri onları istemediklerini, o şovda ellerinde taşıdıkları “Prens William yerimizi terk et” yazılı pankartlarla söz etti. Buna karşın William ile Kate, bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’ye hareket etti. Protesto edildikleri köy yerine Hopkins kasabasında bulunan diğer bir köyde bir kakao tarlasını ziyaret ettiler. Ama tekrar de resmi merasimle karşılanan çiftin, uçaktan indikten sonraki tedirginliği dikkatlerden kaçmadı.

HALK, BİR ÖZÜR BEKLEDİ
Fakat ikili daha doğrusu mensup oldukları aileye yönelik reaksiyon bununla da sonlu kalmadı. Seyahatin bir diğer durağı olan Jamaica’da yansılar daha ağırdı. William ile Kate’in ülkeye gelişinden evvel kalabalık bir küme ellerinde pankartlarla seslerini yükseltti. Halk, yıllara İngiltere tarafından sömürüldüklerini belirtip kendilerinden en azından bir özür dilenmesini istedi. Bu tam olarak gerçeklemese de Prens William, İngiltere’nin köle ticareti konusundaki iştirakinden dolayı” derin bir acı duyduğunu tabir etti.

?

KÖLELİK KABAHATİ TARİHİMİZİN BİR KARA LEKESİ’
Prens konuşmasında “köleliğin iğrenç olduğunu ve asla yaşanmamış olması gerektiğini” söyledi. Prens William kelamlarını şöyle sürdürdü: “Babamın geçen yıl Barbados’ta yaptığı konuşmada tabir ettiği “kölelik cürmünün, tarihimizin sonsuza kadar silinmeyecek bir kara lekesi olduğu” görüşüne katılıyorum. Bu hususta üzgün olduğumu söylemek istiyorum. “Prens William, her ne kadar yaşanan acılar çok derinlere inse de Jamaika halkının büyük bir yürek ve kararlılıkla kendine yeni bir gelecek çizeceğini umduğunu da kelamlarına ekledi.

HALKIN BİR KISMI DE REAKSİYON GÖSTERDİ: Çiftin bu gezisi, İngiltere’de de birtakım gazeteciler ve kraliyet uzmanları tarafından eleştirildi. Kate ile William’ın “fırtınanın içen” uçtuğunu savunan bu şahıslar, çitin istenmediklerini bile bile Karayipler’e gitmesinden rahatsız olduklarını belirtti. Halkın bir kesiti de “bu gösterişli seyahatin maliyeti bizim vergilerimizle karşılandı” diyerek reaksiyon gösterdi.

 FOTOĞRAFLAR: AVALON, SPLASH NEWS, AFP, AP

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir