Afgan gazeteci Saadat’a 6 yıla kadar hapis istendi

Sosyal medya hesabı Youtube üzerinden Afganlara yönelik telaffuzlara reaksiyon göstererek, paylaştığı görüntüsündeki kelamları nedeniyle hakkında tabiri alınmak üzere yakalama kararı çıkarılan Afganistanlı özgür gazeteci Sunatullah Saadat hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, Saadat’a 6 yıla kadar mahpus talebiyle dava açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Soruşturma Ofisince hazırlanan iddianamede, 9 Ağustos 2021’de toplumsal medya paylaşımlarında “Afgan toplumsal medya kullanıcısı Türk milletine hakaret etti” biçimindeki haber ve paylaşımlarla yer alan görüntü içeriğine ait youtube görüntüsü bulunduğu kaydedilerek, kuşkulu hakkında resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Kimi vatandaşlar tarafından CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu Kırşehir ve Antalya’da açılan soruşturmaların birleştirildiği kaydedildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğünce yapılan araştırma sonucunda görüntünün Afganistan vatandaşı Sunattullah Saadat’a ilişkin olduğu tespit edildi. Saadat’ın youtube görüntüsünün çözümlemesinde, “Beyefendi diyorsun ki geride kalan eğitimsiz, kendi ülkenizde gençler hangi halde? Dünyada beş kuruş için, on lira için hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin tane cami var Türkiye’de namaz kılan var mı? Gençleriniz yirmiden aşağı söz biliyor mu? Ya niçin bu kadar ayrımcılık” kelamlarının tespit edildiği belirtildi. Şüpheliye ulaşılamaması üzerine 13 Ağustos 2021’de tabiri alınmak üzere yakalama kararı verildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sunattullah Saadat hakkında, “Halkın bir bölümünü toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” hatalarından toplam 2 yıl 3 aydan 6 yıla kadar mahpus talep edildi. Dava, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Öte yandan, kuşkulu hakkındaki Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” kabahatinden açılan soruşturma ise devam ediyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir