AB Konseyi Başkanı Michel: Rusya’nın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz

Çekya’nın başşehri Prag’da düzenlenen gayriresmi AB Başkanlar Doruğu sonrasında düzenlenen basın toplantısında Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve Çekya Başbakanı Petr Fiala açıklamalarda bulundu. ABD Lideri Joe Biden’ın nükleer felaket kelamlarına ait konuşan Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, “Rusya, her gün acı çeken ve yalnızca kendi geleceği için değil, tıpkı vakitte bir bütün olarak Avrupa’nın geleceği için cesurca savaşan Ukrayna halkına karşı bir savaş başlattı. Lakin Rusya tıpkı anda tüm dünyaya bir güç roketi gönderdi. Nükleer tehditleri çok ciddiye alıyoruz. Nükleer silahları kullanmak için birkaç açık tehdit var, Rusya bir nükleer santrali askeri bir üs haline getirmek için işgal etmeye karar verdi. BM’nin bu tehdidi azaltma eforlarını tam olarak destekliyoruz. Avrupalı önderlerin toplantılarında, yaptırımların uygulanması yoluyla Rusya’yı kınama konusunda büyük bir kararlılık hissediyoruz. Bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. yılmayacağız, soğukkanlılığımızı koruyacağız ve saldırganlığı her vakit kınayacağız. Devletlerin, gaz tüketimini azaltıp stokları olabildiğince dolu tutarak arz güvenliğini sağlaması ve tavan fiyat belirleyerek faturaların düşürülmesi üzere mevzuları görüştük. Bir sonraki toplantıda gerekli tedbirleri almalıyız” dedi.

“ŞANTAJ YAPILMASINA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen yaptığı açıklamasında, “Rusya’nın nükleer tehditlerini ciddiye alıyoruz, fakat kendimize şantaj yapılmasına müsaade vermeyeceğiz” diyerek Avrupa ülkelerinin hukukun üstünlüğünü ve milletlerarası sistemi savunmaya kararlı olduğunu vurguladı ve Rusya’ya yönelik yaptırımların konusunda rekor bir müddette mutabakata varıldığını söyledi.

RUSYA’DAN GELEN GAZ YÜZDE 7.5’A DÜŞTÜ

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen Ukrayna’daki savaşın başlangıcında Avrupa gazının yüzde 41’inin Rusya’dan geldiğini ve artık yüzde 7,5’e düştüğünü söyleyerek, “Gelecek baharda, tanklar boşaldığında, gaz için fazla ödeme yapmamak ve birleşik bir pazarlık gücüne sahip olmak için üye ülkeler tarafından birlikte gaz almamız gerektiğine dair geniş bir dayanak var. Bu nedenle bu birlikteliği muhafazamız ve parçalanma ve bozulmayı önlememiz gerekiyor. Öte yandan, pak güçlere geçiş nedeniyle de yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmayı mümkün kılmak zorundayız. Bu nedenle ek finansman arayışına gireceğiz. Tam olarak alışmamız ve her şeyden evvel hazırlanmamız gereken çeşitten bir tehdit var” dedi.

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise yaptığı konuşmada, “Enerji fiyatlarını düşürmek ve öteki tedbirleri almak için piyasa rezervinden tahsisatları hür bırakmaktan bahsettik. Önderler olarak temel mevzularda anlaştık. Gaz fiyatının elektrik fiyatından ayrılmasına yönelik artan takviye var, bu da fiyatlarda düşüş manasına geliyor. Tahlil bir an evvel gelmeli” biçiminde konuştu.

“UKRAYNA’YI DESTEKLEMEK İÇİN HER YOLU UYGULAMAYA HAZIRIZ”

Charles Michel, Ukrayna’yı desteklemek için her yolu uygulamaya hazır olduklarını lisana getirerek, “İstikrar ve refah için ortak bir çalışma hırsını paylaşan Avrupa kıtası ülkeleri birinci kere burada toplandı. Bu tamamlanmış bir vazife, birbirimizi dinlemek ve daha âlâ anlamak yahut koordine etmek için bir fırsattı. Bugün AB önderleri Zelenski ile görüştü. Kendisi Ukrayna’nın önceliklerini bizimle paylaştı. Bu görüşme ülkesine tam takviyemizi yinelemek için bir fırsattı. Ukrayna’yı desteklemek için her yolu uygulamaya hazırız. Rusya’ya baskı yapmak gerekiyor” dedi.

Avrupa Komitesi lideri Ursula von der Leyen ise “AB olarak Ukrayna’nın en kıymetli destekçileriyiz. Ukrayna’ya yardımlarımız devam edecek. Rusya’nın ataklarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya askeri yardımlar haricinde 19 milyar euro yardım yapıldı. Yakın vakitte 2 milyar euroluk yardım daha sağlanacak” dedi. Çekya Başbakanı Petr Fiala ise Avrupa’nın Ukrayna’nın ardında birleştiğine dikkat çekerek, “Ukrayna’nın muhtaçlığı olan tüm yardımı Avrupa’dan almasını sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir