İran’dan Ukrayna açıklaması: Savaşı, ABD ve NATO kışkırttı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, başşehir Tahran’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir ortaya geldi. Görüşmede ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel ve memleketler arası mevzular ele alındı.

İbrahim Reisi, karşılıklı görüşmelerin iki ülke ortasındaki stratejik iş birliğini artırdığını belirterek, Tahran idaresinin Moskova ile yeni stratejik alakalar kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Reisi, “İş birliği ve ortaklığımızı güçlendirmek ABD’nin ekonomik tekelciliği ve yaptırımları ile çabamızı güçlendirmektedir. ABD’nin bağımsız ülkelere karşı uyguladığı ekonomik baskılar ile uğraşın en düzgün stratejik usulü işbirliğimizi artırmak” sözlerini kullandı.

Reisi ayrıyeten, Ukrayna‘daki savaşın bir an evvel sonlanması gerektiğini belirterek, “İran olarak savaşın bir an evvel sonlanmasından yanayız. Bu mevzuda her türlü diplomatik tahlil yolu için yardım etmeye hazırız. Ukrayna savaşına ABD ve NATO’nun kışkırtmaları neden oldu” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Tahran idaresi ile yeni stratejik işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “İran ile iş birliğimizi iktisat dahil birçok alanda geliştirmek istiyoruz” sözlerini kullandı.

Lavrov, İran’ın Şangay İş birliği Örgütü’ne üyeliği hakkında değerlendirmede bulunarak, örgüte üyeliğini desteklediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir