10 kişiden 3’ü Dünya Kupası’nı bilmiyor!..

Kendimi uygun bir futbolsever olarak görürüm, 2018 FİFA Dünya Kupası’nda bir maçı stadyumda izleyerek futbolseverlik mesleğimin tepesine eriştim. Fakat yaklaşan Dünya Kupası öncesinde gerçekleştirdiğimiz araştırmanın benim açımdan da değişik sonuçları var.

Futbol, üzerine en çok yazılıp çizilen spor. Çok tanınan. İnsanların hayatlarında o kadar çok yer tuttuğu düşünülüyor ki kitleleri yönlendirmede bir araç olduğu da ileri sürülüyor. Meşhur 3 f formülünü duyanlar vardır, 20. Yüzyıl ortalarında Portekiz’de Salazar rejimi tarafından toplumu uyuşturmak maksadıyla uygulandığı argüman edilen formül; fado-fiesta-futbol.

Bu argümana nazaran futbol işte bu kadar tesirli. Pekala araştırmamızın sonuçları ne diyor? FİFA Dünya Kupası kayda paha bir kitle için hiçbir şey söz etmiyor. Araştırmanın yapıldığı 34 ülkedeki iştirakçiler içinde her on şahıstan üçü turnuvayı duymamış bile. Çok az düzeyde bilgi sahibi olanları da dahil ettiğimizde %56’lık bir kesim hususa hayli uzak. Türkiye’de kupayı hiç duymamış olanların oranı üçte biri aşıyor.

Kendisini (benim gibi) tutkulu bir futbol izleyicisi olarak tanımlayan ve maçları mümkün olduğunca izleyeceğini belirtenlerin oranı %17.  Kendi ülkesinin kadrosunu ve tanınan ekipleri izleyeceğini söyleyenleri de dahil ettiğimizde turnuvayı görece ağır formda takip edeceklerin oranı %40’a ulaşıyor. Fakat bir öteki %40’lık kesim bu dev tertibi hiç duymamış bile. Çıkarılabilecek sonuçlardan biri şu, futbolu takip edenler kadar hiç ilgi duymayan bir kitle de mevcut. Öte yandan futbolsever kitle o kadar ağır ilgi sahibi ki bu kitlenin daha büyük bir kitle olduğu algısı oluşuyor.

2018’de izlediğim maçın öncesinde kentte Brezilya’nın da maçı vardı. Kupayı en fazla defa kazanmış bu ülkenin taraftarlarının yarattığı atmosfer büyüleyici idi. Bu yüzden araştırmamıza katılan her beş bireyden birinin Brezilya’yı finalde göreceklerini düşünmesi bana olağan geliyor. Lakin bizim ülkemizdeki futbolseverlerin beşte biri için Gary Lineker’in meşhur kelamı bu kupada da geçerli “Futbol kolay bir oyundur; 22 kişinin 90 dakika topu kovaladığı sonunda her vakit Almanların kazandığı bir oyundur.”

TÜRKİYE’DE DÜNYA KUPASI’NDAN HABERİ OLMAYANLARIN ORANI %40

SORU: Futbol / Futbol maçlarını düşündüğünüzü kendinizi nasıl tanımlarsınız?

34 ülke ortalamasında bireylerin %17’si futbola tutkulu olduğunu ve mümkün olduğunca tüm maçları seyredeceğini belirtiyor. Türkiye’de bu oran %15. Mümkün olduğunca maç izleyeceğini söyleyen bireylerin oranı Birleşik Arap Emirlikleri’nde en yüksek. 2022 FİFA Dünya Kupasında rastgele bir maçı izlemeyeceğini söyleyenlerin oranı ise %40.

%55 2022 FİFA DÜNYA KUPASI’NI İZLEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR

SORU: 2022 FİFA Dünya Kupasını seyredecek misiniz?

Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Arjantin, Peru, Brezilya ve Hindistan’da Dünya Kupası’nı takip edeceğini, izleyeceğini söyleyenlerin oranı %75’in üzerinde. Türkiye’de ise bireylerin yalnızca yarısı Dünya Kupası’nı izleyeceğini söylüyor.

1/3’ÜN KUPA HAKKINDA BİLGİSİ YOK

SORU: Bu Kasım / Aralık ayında Katar’da düzenlenecek 2022 FİFA Dünya Kupası’nı duydunuz mu, bu bahiste bilginiz var mı?

?

34 ülke ortalamasında her 10 bireyden 3’ü 2022 FİFA Dünya Kupası ile ilgili bir fikri olmadığını, duymadığını söylüyor. Türkiye’de ise 2022 FİFA Dünya Kupası ile ilgili hiç bir bilgisi olmayanların oranı %35. Epeyce bilgili ve biraz bilgili olanların oranı da %31.

TÜRKİYE’NİN KUPADA FAVORİSİ ALMANYA

SORU: 2022 FİFA Dünya Kupası’nda hangi 2 kadro finale kalacak.

Tüm ülkelerin ortalamasında bireylerin %21’i Brezilya’nın finale kalacağını düşünüyor.
Bireylerin %13’ü de Almanya’nın final oynayacağı görüşünde.

ÇOĞUNLUK AİLE YA DA ARKADAŞLARLA İZLİYOR

SORU: 2022 FIFA Dünya Kupası’nda aşağıdakilerden hangisini yapacaksınız?

Dünya kupası bir toplumsal aktiflik olarak görülüyor. Dünyada bireylerin %85’i, maçları arkadaşları ya da aileleri ile birlikte seyredeceğini söylüyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir