Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırı!

İSTANBUL (İGFA) – Rosatom’dan yapılan yazılı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santraline sabah saatlerinde “eşi gibisi görülmemiş” yoğunlukta İHA akınları gerçekleştirildiği belirtildi.

Saat 11.38’de kantine yakın bir alana düzenlenen atakta biri ağır olmak üzere 3 kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, “Yarım saat sonra kargo limanı alanına da bir İHA saldırmış, Daha sonra ise Zaporijya NGS’nin 6. güç ünitesine de birebir formda bir İHA saldırısı meydana gelmiş ve bir kubbe vurulmuştur. Santralde talih yapıtı rastgele bir kritik hasar yahut can kaybı yaşanmamıştır. İstasyondaki ve etrafındaki art plan radyasyonu değişmezken doğal art plan pahaları de aşılmamıştır. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 5 Nisan’da da istasyonun bulunduğu bölgeye bir atak düzenlemiş, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin insansız hava araçlarının kargo limanı ve nitrojen-oksijen istasyonu bölgesine gelişleri kaydedilmişti” denildi.

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, nükleer güç santralinin tesislerine ve altyapısına yönelik bu gibisi görülmemiş saldırıyı kategorik olarak kınamakta ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) liderliğine, şahsen ajansın Genel Müdürü Sayın Rafael Grossi’ye ve ayrıyeten İran hükümetlerine davette bulunulduğu belirtilen yazılı açıklamada Rosatom, AB ülkelerini Zaporijya NGS’nin güvenliğine yönelik direkt tehdide derhal cevap vermeye ve Avrupa’nın en büyük nükleer güç santrali etrafındaki durumu tırmandırma teşebbüsünü kategorik olarak kınamaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir