Zafer Partisi Genel Merkezi’nde pankart krizi: ‘Yerli ve Milli Eskobar’

Zafer Partisi Genel Merkezi’ne asılmış olan; üzerinde ‘Yerli ve Ulusal Eskobar’ yazısı ve saçları olmayan bir başın üst kısmını gösteren fotoğrafın bulunduğu büyük uzunluk afiş bugün akşam saatlerinde polisler tarafından kaldırılmak istendi.

Zafer Partili yöneticiler, mahkeme kararı olmadan pankartın indirilmeyeceğini belirtti. Birkaç saat sonra genel merkeze gelen Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, içeri girmeden bina önünde şu açıklamayı yaptı:

“Birincisi bu bir mahkeme kararı değil. Bir savcılık kararı. Evvel mahkemeden karar almaları lazım bir. İki, hangi kamu görevlisinden bahsediyorlar? Artık Ankara Emniyet Müdürlüğü ve bu imzayı atan savcının bir kamu görevlisine hakaret hatası işlediğini düşünüyorum. Zira biz uyuşturucu ile çaba için bir pankart astık ve o pankartta hiç kimsenin ismi yok. O pankartta kimsenin resmi yok. Şayet yorumla bu mahkeme, bu savcı ve polis ‘Bu şu’ diyorsa o onların yorumudur. Hakaret kabahatini onlar işliyor demektir.

“ORADA GÖRÜLEN BAŞ BİR AMERİKAN SİNEMA ARTİSTİNİN BAŞI”

Mahkeme kararı olmadan ve bu mahkeme kararında soyut değil somut ‘Şu kamu görevlisine hakaret kabahati işlendiği için bu pankartta, bu pankartın indirilmesi talimatını mahkememiz veriyor’ denmeden bu pankart buradan da inmeyecek Türkiye’deki bütün Zafer Partisi vilayet ve ilçe teşkilatlarından da inmeyecek. Söylesinler, kimi anlıyorlar. Biz kimseyi kastetmiyoruz. Hatta orada görülen baş bir Amerikan sinema artistinin başı. Buradan hareketle bir kamu vazifelisi kastediliyor diyorsa şayet polis ve yargı… Oho çok ilerlemişsiniz beyefendiler. Hakaret cürmünü siz işliyorsunuz. Doğal o mevzuda davayı biz açmayacağız. Kastedilen kişi yargının ve polisin hakkında dava açmak durumunda.”

Özdağ açıklama sonrasına partiye geçti. Lakin o dakikalarda sokaktan geçen bir vinç partilileri hareketlendirdi. Yola oturan partililer ‘Pankart kaldırılmayacak’ diyerek oturma aksiyonu yaptı. Vincin tesadüf yapıtı oradan geçtiği anlaşılınca partililer yolu açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir