Yunanistan’dan S-300’lü taciz

NATO müttefiki Yunanistan’ın Ege’deki Türk jetlerine radar kilidi attığı belirtilirken Ankara, Yunan S-300’lerinin etkin kullanımda olduğunu bildirdi. Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Yunanistan’a ilişkin S-300 hava savunma sisteminin de Türk jetlerine radar kilidiyle tacizde bulunduğunu açıkladı. 

MSB kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava savunma sistemlerinin maksat takip ve füze güdüm radarları, 23 Ağustos’ta Rodos Adası’nın batısında memleketler arası hava alanında 10 bin feet irtifada keşif vazifesi icra eden Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 savaş uçaklarına kilitlendi. F-16’lara yönelik radar kilitlenmesinin uzun mühlet devam ettiği, buna rağmen Türk jetlerinin planlı misyonlarını tamamlayarak üslerine emniyetle döndüğü bildirildi.

MSB, 23 Ağustos’ta Doğu Akdeniz’de, 24 Ağustos’ta ise Ege Denizi’nde NATO misyonu yapan Türk F-16’larının, Yunanistan’a ilişkin F-16’lar tarafından radar kilidiyle taciz edildiğini açıklamıştı. S-300’lerle yapılan tacizin geçen salı yaşanmasına rağmen olay dün duyuruldu.

Yunan devlet televizyonu ERT ise Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarının S-300’lere yönelik radar kilidi savını reddettiğini bildirdi.

‘AKTİF KULLANIMDA’

MSB kaynakları, Rus imali S-300’lerin Türk F-16’larına radar kilidi atmasının, Yunanistan’ın elindeki S-300’leri etkin olarak kullandığını ortaya koyduğunu da belirtti. NATO müttefiki bir ülkenin savaş uçaklarına radar kilidi atılmasının, NATO angajman Kuralları’na nazaran “düşmanca hareket” sayıldığını kaydeden bakanlık kaynakları, “Yunanistan’ın müttefiklik prensiplerine karşıt davrandığı, Batı ülkelerinin de bu hususta çift taraflı siyaset sergilediği” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının akabinde ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin halini anımsatan bakanlık kaynakları, Yunanistan’ın S-400’ün bir evvelki versiyonu olan S-300’ü 23 yıl evvel aldığına dikkat çekti.

İLK DENEME 2013’TE

Yunanistan’ın S-300 alımı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin (GKRY) neden olduğu bölgesel krizin tahlili için bulunan formül sonucu gerçekleşmişti. Yunanistan’ın elindeki Rus S-300 füzeleri, 1997’de birinci olarak GKRY tarafından satın alındı lakin Türkiye, bu alıma sert reaksiyon gösterdi. ABD ve Avrupa Birliği’nin de Ankara’nın yansısına katılması üzerine GKRY, S-300’leri Yunanistan’a kiraladı. Yunanistan, 1998’de Girit Adası’na konuşlandırdığı S-300’leri 2007’de büsbütün satın aldı. Atina, Girit’teki S-300’leri 2013’e kadar hangarda bekletti. Yunanistan, S-300 sistemlerini Aralık 2013’te “Beyaz Kartal” tatbikatında Girit’te NATO’nun füze test tesislerinde birinci defa denedi ve atış testlerini yaptı. 2015’te ABD’nin isteğiyle Girit’teki S-300’lerin İsrail uçaklarının kaçınma hareketi için kullanıldığı tez edildi lakin Yunanistan bu argümanları yalanladı. Yunan S-300’leri; Kasım 2020’de ABD, Almanya ve Hollanda’nın da katıldığı tatbikatta operasyonel duruma getirilerek karşı hareket denemesinde kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir