Yılmaz Güney’in ailesinden Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, geçtiğimiz hafta katıldığı bir Youtube yayınında Yılmaz Güney hakkında ‘tam bir lümpen serseri‘ sözlerini kullandı.

Özdağ’ın bu kelamları yansılara neden olurken Güney Ailesi’nin avukatı Bişar Abdi Alınak, savcılıkta hata duyurusunda bulundu.

Alınak, “Toplumun kıymetli bir bölümünün sevgi ve hürmetini kazanmış Yılmaz Güney’i küçük düşürme emeliyle hareket ettiği aşikardır” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine nazaran, kabahat duyurusunda, Güney’in, Türkiye sinema tarihine senarist, oyuncu ve direktör olarak damga vuran bir sanatçı olduğu belirtilirken Özdağ için, “Kişinin anısına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama hatalarını işlendiği kuşkuya yer vermeyecek formda açıktır” tabirleri yer aldı.

“BASİT BİR HAKARET CÜRMÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİ”

Suç duyurusunda şu sözler yer aldı:

Yılmaz Güney Umut sineması ile sinema tarihinde gerçekçilik akımını başlatan, 1971 olaylarında mazlum halkların yanında saf tutan çaba eden, halkların kardeşliği ve eşitlik için kendini ortaya koyan dünya sinemasında da saygınlık yaratan öncü bir kişilikti. Bu sebeple birtakım karanlık odaklar Yılmaz Güney’in saygınlığına gölge düşürmek için beyhude bir gayret içine girmeyi misyon addetmişlerdir.

Şüphelinin suça mevzu hareketi de bu istikametiyle değerlendirilmeli. Çünkü suça bahis aksiyonun cezalandırılması ve sonuçları kolay bir hakaret cürmü olarak değerlendirilmemeli. Burada Türkiye sinema tarihine damga vurmuş dünya markası bir sinema dehasının ve temsil ettiği bedellerin korunması da emel edinmeli. Bu sebeple savcılık makamı soruşturmayı yaparken toplumsal pahaları ve müteveffanın kişilik haklarını da muhafazası gerektiği gerçeği ile hareket etmesi olağanüstü ehemmiyet arz etmekte.

“HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK KABAHATİNİ İŞLEMİŞTİR”

Özdağ’ın halkı kin ve düşmanlığa tahrik cürmünü işlediğini belirten Alınak, kabahat duyurusunda şöyle devam etti:

Şüphelinin toplumun değerli bir kısmının sevgisini kazanan ayrıca şahıslara yönelik benzeri hareketlerde de bulunduğu kamuoyunun malumudur.

Suç olduğunu bilmesine karşın fikirlerini aktarırken hakaret etmekten geri durmayan kanunları ve kanunları hiçe sayan kuşkulu toplumun değerli bir bölümüne duyduğu nefreti Müteveffa Yılmaz Güney üzerinden ortaya koyarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik cürmünü işlemiştir.

Yasa koyucu hakaret cürmünün tespitinde toplumda hakim olan telakkileri, örf ve adetleri baz alınması gerektiğini belirtmiştir. Şüphelinin sarf ettiği kelamların telakkilere, örf ve adetler istikametinden de kabul edilemeyeceği açık ve nettir. Müteveffa Yılmaz Güney’i toplum önünde aşağılamayı, küçük düşürmeyi maksat edinen toplumsal hassaslıkları hiçe sayan şüphelinin cezalandırılması benzeri hareketlerin tekrarlanmaması istikametinden de büyük değer arz etmekte.

Zira milletvekili sıfatı ile niyetlerini yayma potansiyeli olan şüphelinin bu aksiyonu vesilesi ile ayrıca bireyler tarafından de benzeri cürümlerin işleneceği ihtimali kuvvetle olasıdır. Toplumun aşikâr bir kesitini tahrik eden şüphelinin cezalandırılarak ıslah edilmesi toplumsal manada da büyük değer arz etmekte.

Alınak son olarak, Özdağ hakkında soruşturma başlatılarak fezleke hazırlanmasını, dokunulmazlığı kaldırılması durumunda da dava açılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir