Yerli otomobil Togg’da açılış tarihi belli oldu

2022 yılının sonuna yanlışsız seri üretime geçmesi ve 2023 yılının birinci çeyreği bitmeden de Türkiye yollara çıkması beklenen doğuştan elektrikli Türkiye’nin yerli arabasının fabrikasının açılış tarihi netleşti.

TOGG FABRİKASI 29 EKİM’DE AÇILIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Biz bugün Türkiye’nin otomobilini konuştuğumuzda muhalefet ne diyor, bu arabayı yapamazsınız, yapsanız bile satamazsınız, işte 29 Ekim geliyor. Allah’ın müsaadesiyle Türkiye’nin arabasının fabrikasını 29 Ekim’de açacağız. Araçlarımız seri üretim bantlarından inmeye başlayacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bartın Valiliği’nin toplantı salonunda iş insanlarıyla bir ortaya gelerek, kıymetlendirme toplantısı yaptı. Bakan Varank burada yaptığı konuşmada şu tabirleri kullandı:

“Biz bu ülkede cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamışları yaptık. Bizim planlarımız projelerimiz ve ufkumuz, emin olan muhalefetin yanına yanaşamayacağı bir ufuktur. Biz bugün Türkiye’nin otomobilini konuştuğumuzda muhalefet ne diyor, bu arabayı yapamazsınız, yapsanız bile satamazsınız, işte 29 Ekim geliyor. Allah’ın müsaadesiyle Türkiye’nin arabasının fabrikasını 29 Ekim’de açacağız. Araçlarımız seri üretim bantlarından inmeye başlayacaklar.”

Vizyonsuz muhalefetin ülkeye verebileceği hiçbir şeyin olmadığını söyleyen Bakan Varank, “Biz diyoruz ki; uzayda bir yarış var, Türkiye asla bu yarıştan geri kalmamalı, şayet Türkiye’nin geleceğini ipotek altında bırakmak istemiyorsak, kesinlikle uzay çalışması yapmalıyız” dedi.

Bakan Varank kelamlarını şöyle sürdürdü:

“BİZ SAMANYOLU GALAKSİSİ DEDİĞİMİZ DE MUHALEFETİN AKLINA, YALNIZCA ‘SAMAN’ GELİYOR”

“Bizim çocuklarımız Samanyolu galaksisini araştırarak, geleceğe dair planlar yapmalılar. Biz Samanyolu galaksisi dediğimiz de muhalefetin aklına, yalnızca ‘saman’ geliyor. İşte bu türlü bir vizyonsuz muhalefetin bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yok.”

2024 YILININ SONUNDA DA AVRUPA’DA SATIŞA ÇIKACAK

Yerli araba Togg’un 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime, 2023 yılının birinci çeyreğinde de trafiğe çıkması bekleniyor.

Avrupa’nın birinci doğuştan elektrikli SUV aracı olacak Togg’un Türkiye’de trafiğe çıkmasının akabinde 18 ay sonra da Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir