Yeni Amiral Gemisi Üretime Girdi: GeForce RTX 4090

NVIDIA, Ada Lovelace mimarisine dayalı GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarını henüz resmi olarak duyurmadı. Yeni nesil ile ilgili ilk kez yorum yapan şirket, Eylül ayındaki bir etkinlikte yeni nesil ile ilgili ilk detayları vereceğini açıklamıştı. Çinli üreticilerden gelen belgeler doğruysa, serinin amiral gemisi RTX 4090 çoktan seri üretime girdi bile.

Bahsi geçen belgeler, bilinmeyen bir fabrikadaki üretim çizelgelerini, üretim hacimlerini ve farklı detayları tanımlıyor. Listelenen ürünler arasında 16 Ağustos tarihiyle birlikte yaklaşan amiral gemisi GeForce RTX 4090 da yer alıyor. Ayrıca bu ürün için “Ağustos’ta bekleniyor” şeklinde not düşülmüş.

Ekran kartının AD102 kod adlı GPU ile inşa edildiğini, 24 GB bellek taşıdığını ve dört ekran çıkışına (üç DisplayPort ve bir HDMI) sahip olduğunu görüyoruz. Tüm bu bilgiler de geçmişteki sızıntılarla uyuşuyor.

Eğer üretim ortakları Eylül veya Ekim aylarında yeni nesil kartları piyasaya sürmek istiyorlarsa, artık nihai tasarımlara dayalı örnekleri üretmeye başlamaları için zaman geldi. Diğer şirketler gibi, NVIDIA da rekabet nedeniyle asla önceden ürünleri hakkında detay vermiyor veya üretim programlarını açıklamıyor. Son birkaç ayda ortaya çıkan RTX 4000 sızıntılarını göz önüne aldığımızda ise yeni nesil ekran kartlarının çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

NVIDIA, mevcut nesil RTX 3000 serisinde “aşırı envanter” sorunu yaşadığını kabul etmişti. Şirket şu anda çeşitli indirimler ve promosyonlar yapmak için üretim ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Mevcut Ampere stoklarını tüketmek isteyen NVIDIA, bir ihtimal olarak yaklaşan Ada Lovelace kartlarını birkaç hafta erteleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir