Yargıya tırpan yasası askıdan indi… İsrail yine sokaklarda

İSRAİL’de Binyamin Netanyahu hükümeti aykırısı göstericiler dün yine sokakları doldurdu. Erken saatlerde yolları kapatan aksiyoncular, borsa ve kışlalar önünde toplandı. Gün uzunluğu hayatı aksatmaya yönelik aksiyonlarda gerçekleştirdi.

TEL AVİV AYAKTA

Çoğunluğu yedek askerlerden oluşan bir küme, insan zinciri oluşturarak Tel Aviv’in merkezindeki askeri karargâh olan Kirya’nın girişini kapattı. Tel Aviv borsası dışında toplanan bir diğer küme ise meşale ve davullar eşliğinde “diktatörlük ekonomiyi öldürecek” sloganları attı. İsrail’in en büyük emekçi sendikası Histadrut da protestoların adresiydi. Sendika genel merkezi önünde toplanan kalabalık, örgütten genel grev daveti yapmasını istedi. Histadrut, mart ayında bu istikamette davet yapmış, ülkede hayat durunca Netanyahu’nun yargı revizyonu planlarını beklemeye almıştı. Bu ortada İsrailli hekimler, bugün iki saatlik grev kararı aldı. İsrail polisi dünkü şovlara katılan 45 kişinin gözaltına alındığını, bir kişinin yaralandığını açıkladı.

O UNSUR DEĞİŞECEK

İsrail’in 75 yıllık tarihindeki en sağcı hükümetini yöneten Netanyahu, geçen martta yargı ıslahatı planını askıya aldıktan sonra bir dizi geri adım kelamı vermişti. Lakin muhalefetle yapılan görüşmeler sonuçsuz kalınca Netanyahu, reaksiyon çeken planı ilerletme kararı aldı. Plan, yargı erkinin gücünü budarken, hükümet ve milletvekillerinin yargı kararları üzerindeki denetimini arttırıyor. Yüksek Mahkeme’nin ‘makul’ bulmadığı hükümet düzenlemelerini iptal yetkisinin elinden alınması planlanıyor.

BİLGİ NOTU

Yolsuzlukla suçlanan ve yargılaması devam eden Netanyahu’nun, kendini garanti altına almak için yargıya müdahale ettiği yorumları yapılıyor.

NETANYAHU’YA BİDEN’DAN ZORAKİ DAVET

ABD Başkanı Joe Biden, yargı ıslahatı ısrarı ve Filistinli sivillere yönelik tavrından dolayı aralı durmayı tercih ettiği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sonunda Beyaz Saray’a davet etti.

Joe Biden

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby, ziyaretin “muhtemelen” yılın sonlarına hakikat, “belki de sonbaharda” olabileceğini söyledi. Öte yandan Biden dün, İSRAİL Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’u Beyaz Saray’da ağırladı. Daha uzlaşmacı bir imaj çizen Herzog bugün de Amerikan Kongresi’ne hitap ederek babası Haim Herzog’dan sonra bunu yapan ikinci İsrail cumhurbaşkanı olacak.

Binyamin Netanyahu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir