Yapay zeka, bir fotoğrafla sahte ürünleri avlayacak

Online alışverişin standart hale geldiği günümüz dijital çağında alıcıların en büyük telaşlarından biri, talep ettikleri yepyeni eserler yerine geçersiz eserlerin gelmesi.

AB e-ticaret bilgilerine nazaran, gümrük tarafından el konulan tüm taklit eserlerin yarısından fazlasının çevrimiçi mağazalardan geldiğini ortaya koyuyor.

Washington merkezli Alitheon şirketi tarafından geliştirilen FeaturePrint isimli yeni bir uygulama, bu telaş verici duruma son vermeyi hedefliyor.

OPTİK YAPAY ZEKA KULLANIYOR

Yapay zekanın (AI) gücünden yararlanan bu uygulama, uydurma öğeleri tanımladığını ve bir akıllı telefonla çekilen tek bir anlık imajla onları orjinal benzerlerinden ayırdığını tez ediyor.

Şirket, barkodlara, çıkartmalara, işaretleyicilere yahut RFID teknolojisine dayanan klasik usullerin tersine, FeaturePrint’in eserlerin kimliğini doğrulamak için optik yapay zeka kullandığını söylüyor.

Bu yaklaşım, özel tarayıcılara yahut kameralara olan gereksinimi ortadan kaldırarak akıllı telefona sahip herkesin erişimini sağlamayı hedefliyor.

Kullanıcılar bir öğenin fotoğrafını çekiyor ve uygulama eserin özgünlüğünü doğrulayarak, tedarik zincirini izliyor.

Alitheon’un yapay zeka sistemi, fizikî objelerin karmaşık yüzey detaylarını tanımak ve tahlil etmek ve bunları eşsiz matematiksel temsillere dönüştürmek için tasarlandı.

FeaturePrint, bu sayısal kümeleri yakalayarak kayıtlı her eser için bir dijital parmak izi oluşturuyor.

Bu, kullanıcıların başka hizmetler üzere geniş eser sınıflarına ayırmak yerine sisteme kayıtlı makul öğeleri tanımlamasına imkan tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir