Valilik Onur Yürüyüşü’ndeki şiddeti dozunda buldu

İstanbul Valiliği, 26 Haziran 2022 tarihinde Beyoğlu Taksim’de yapılmak istenen 20. LGBTİ Artı Onur Yürüyüşü’nde göstericileri darp ve tehdit ettiği argüman edilen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin

‘Orantılı güç kullanıldı, yaralanmalar ufak’

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın imzasını taşıyan kararda, yapılan incelemeler sonucunda kelam konusu olay gününde polisin göstericilere kademeli ve orantılı güç gösterdiği değerlendirildi. Karar tutanağında, incelendiği belirtilen gözaltı sonrası tabip muayene raporlarına nazaran şikayetçilerde ufak yaralanmalar dışında rastgele bir darp ve cebir izine rastlanılmadığı kaydedildi. Kelam konusu ‘ufak yaralanmalar’ın ise gözaltına alma süreci yapıldığı sırada direniş gösterirken olabilecek kolay yaralanmalardan ibaret olduğu, tıbbi müdahale gerektiren yaralanma durumunun bulunmadığı belirtildi.

‘İddiaları destekleyen imaj, evrak, fotoğraf yok’

Müştekilerin, sav ettikleri darp, hakaret ve taciz üzere muamelelerin ise tezden ibaret olduğunun değerlendirildiği kararda, bu tezleri destekleyen rastgele bir imaj, doküman, fotoğraf yahut somut kanıt bulunmadığı, şikayetlerin yalnızca kelamlı beyandan ibaret olduğu kaydedildi.

‘Soruşturma müsaadesi verilmemesine’

Valilik, yapılan değerlendirmelerin sonucunda, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Varlıklı hakkında “soruşturma müsaadesi verilmemesine” ve disiplin tarafından ise “disiplin soruşturmasına bahis olabilecek rastgele bir hareketine rastlanılmadığından disiplin soruşturulması açılmasına gerek olmadığına” ve “dosyanın süreçten kaldırılmasına” karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir