Ulusal Staj Programı’na 2023’te 400 bin başvuru bekleniyor

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı uyumunda, HAVELSAN iş birliğinde “Söz Yetenekte Programı”nın yedincisi, Anadolu Ajansının mesken sahipliğinde AAtölye’de düzenlendi.

Sunucu Burcu Çetinkaya’nın moderatörlüğünde, iştirakçi kurumların toplumsal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan programda HAVELSAN’ın tanıtım sineması gösterildi.

HAVELSAN tarafından üretilen insansız kara aracı “Barkan” ve insansız hava aracı “Baha”, stüdyoda sergilendi.

“Dijital Birlik Projeleri”ndeki gelişmeler paylaşıldı

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar’ın “Dijital Birlik Projeleri”ndeki gelişmeleri anlattığı programda “Kahoot” uygulaması üzerinden bilgi müsabakası da düzenlendi.

Yarışma sonucunda birinci 10’a girenler, HAVELSAN yerleşkesinde, yetkisi bulunmayan şahısların giremediği hangarı ziyaret etme ve özel uçuş simülasyonu deneyimleme fırsatı yakalayacak.

İlk 3’e girenlere ise üzerinde isimlerinin yazılı olduğu insansız kara aracı Barkan’ın maketi armağan edilecek.

“Gençlerin yeteneklerini ortaya çıkaracak irtibat araçları geliştiriyoruz”

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Doç. Dr. Salim Atay, programın sonunda yaptığı açıklamada, gençlerin yeteneklerini ortaya çıkaracak ve marifet kazanmalarına aracılık edecek irtibat araçları geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Gençlerin Türkiye’deki yenilikler, yeni istihdam alanları ve bilhassa dünyada rekabet eden bölümlerle ilgili bilgilendirilmeleri için “YTNK TV” dijital platformunu kurduklarını bildiren Atay, platformun büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Atay, “Söz Yetenekte Programı” kapsamında İGA Havalimanı İşletmesi, TCG Anadolu gemisi ve TUSAŞ’ta program yaptıklarını, dünya ölçeğinde muvaffakiyetlerin elde edildiği projelerin gençlerin gündemine getirildiğini ve bilgi müsabakalarının düzenlendiğini kaydetti.

Gençlerin yarış sonuçlarına nazaran teknik seyahat ve staj yapma imkanlarına sahip olduğunu vurgulayan Atay, Türkiye’de son 20 yılda okul öncesinden yükseköğretime kadar en yüksek düzeye ulaştığına işaret etti.

Ulusal Staj Programı 2023 yılı müracaatları başladı

Atay, istihdamı ve insan kaynağını dünya ölçeğinde rekabet edilebilir seviyeye taşımaya çalıştıklarını belirterek, bunlardan birinin de Ulusal Staj Programı olduğuna dikkati çekti.

USP 2023’e müracaatların bir ay evvel başladığını hatırlatan Atay, şu bilgileri verdi:

“Şu anda 127 bin gencimiz bütün süreçlerini tamamladı, sistemde 235 bin genç şu anda süreçlerini tamamlıyor. 18 Ocak geldiği vakit iddia ediyorum 400 bini bulacağız. Bu da aslında bizim bir yılda üniversiteye aldığımız ortalama 500 bin civarında gencin tamamına ulaşabildiğimiz manasına geliyor. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği üzere 150 binini kamuda, 150 binini de özel kesimde olmak üzere 300 bin gence staj imkanı sağladığımız vakit ülke olarak ne kadar büyük ve güçlü bir iktisada sahip olduğumuzu, gençlere ne kadar fırsatlar sağlayabildiğimizi herkes görmüş olacak.”

Programın sonunda Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Enis Peru, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Atay’a Büyük Lider Atatürk’ün Anadolu Ajansının kuruluşunu duyuran genelgesine ilişkin fotoğrafı, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar’a ise AA’nın “Mehmetçik Zaferin Askerleri” kitabını ikram etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir